Obama chce łamać sumienia katolickich lekarzy

Obama chce łamać sumienia katolickich lekarzy
(fot. EPA/MICHAEL REYNOLDS)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Kościół w Stanach Zjednoczonych protestuje przeciwko kolejnym ograniczeniom wolności sumienia, nakładanym przez administrację Baracka Obamy. Tym razem chodzi o nowy projekt departamentu zdrowia. Zmusza on wszystkie szpitale, także katolickie, do przeprowadzania zabiegów sterylizacji oraz podawania środków antykoncepcyjnych, w tym również wczesnoporonnych.

Nowe rozporządzenie przewiduje wprawdzie klauzulę sumienia, ale jest ona tak wąska, że nie obejmuje zdecydowanej większości ośrodków katolickich. Wymaga bowiem, by ich głównymi pacjentami byli katolicy. A tak nie jest. Zasadniczą cechą placówek kościelnych jest otwartość na wszystkich potrzebujących, bez względu na wyznawaną wiarę.

Zwrócił na to uwagę kard. Daniel DiNardo, przewodniczący komisji amerykańskiego episkopatu ds. obrony życia. W wydanym wczoraj oświadczeniu zauważył on, że nowe rozporządzenia uniemożliwią niekatolikom korzystanie z katolickich szpitali. Przekreśli to główne cele reformy służby zdrowa, która miała rozszerzyć opiekę medyczną na ogół Amerykanów, a zwłaszcza na najuboższych. Kard. DiNardo zauważył też, że duch nowego rozporządzenia jest sprzeczny z opinią większości obywateli, którzy opowiadają się za obroną życia. Ciąża nie jest schorzeniem, a poczęte dzieci to nie problem zdrowotny, lecz nowe pokolenie Amerykanów - zaznaczył przedstawiciel episkopatu USA ds. obrony życia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obama chce łamać sumienia katolickich lekarzy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.