Obchody 200. rocznicy urodzin św. Jana Bosko

Obchody 200. rocznicy urodzin św. Jana Bosko
(fot. Lawrence OP / Foter / CC BY-NC-ND)
KAI / ptsj

Filmy, spektakle, "boskie turnieje", gry, zabawy, kiermasze ale też Msza z bp. Janem Piotrowskim - to najważniejsze elementy rozpoczętych dzisiaj dwudniowych obchodów 200. rocznicy urodzin św. Jana Bosko, które w salezjańskiej parafii św. Krzyża przebiegają pod hasłem "JanaDzieńdobry".

Dzisiaj akcje duszpasterskie koncentrują się w dwóch salezjańskich oratoriach, gdzie od rana gromadzi się głównie młodzież związana z salezjanami. Księża salezjanie i wolontariusze zaproponowali swoim podopiecznych oraz wszystkim, którzy chcą uczestniczyć w obchodach, turnieje bilardowe, w scrablle czy salezjańską Tombolę. Czynny jest sklepik misyjny.

Zaplanowano także dzisiaj projekcję filmu o św. Janie Bosko oraz spektakle miejscowych teatrów : "Lalki" (dla starszych) i "Różowy kapturek" (dla młodszych). Zainteresowani mogą także skorzystać z możliwości wizyty w pracowni ikony, podpatrzeć technikę warsztatową, podziwiać wykonane w ostatnich latach ikony. Dla starszych przewidziany jest także "boski" turniej w piłkę nożną i warsztaty dziennikarskie, a dla wszystkich koncert kolęd i wieczorna Msza św. o św. Janie Bosko.

Z kolei w niedzielę 1 lutego Mszy św. w kościele Krzyża św. o godz. 11. 30 będzie przewodniczył bp Jan Piotrowski, z udziałem dzieci z podwórkowych kół różańcowych.

DEON.PL POLECA

Wspomnienie liturgiczne św. Jana Bosko - założyciela Towarzystwa św. Salezego, przypadające 31 stycznia, to jedna z ważniejszych uroczystości dla wspólnot i wszystkich wiernych z parafii salezjańskich. W tym roku wspomnienie ma charakter wyjątkowy, łączy się bowiem z 200. rocznicą urodzin św. Jana Bosko, która przypada w 2015 r.

Przyszły święty urodził się 16 sierpnia 1815 roku w Becchi, zm. 31 stycznia 1888 roku w Turynie. To włoski duchowny, prezbiter, założyciel zgromadzenia salezjanów i salezjanek oraz Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników, twórca Rodziny Salezjańskiej, tercjarz franciszkański. Nazywany jest "Ojcem i Nauczycielem Młodzieży".

Po śmierci założyciela jego ideę pracy z młodzieżą i systemu prewencyjnego, realizowanego w tzw. oratoriach podjęło 156 salezjanów. Obecnie na świecie posługuje 15 tys. salezjanów w 135 krajach. Rodzina salezjańska składa się z 30 grup, wiernych charyzmatowi ks. Bosko.

Salezjańska parafia św. Krzyża w Kielcach jest skupiona przy ponad stuletnim kościele neogotyckim pomiędzy dworcem PKP a PKS i obejmuje tereny m.in. osiedla Herby i Czarnów.

Salezjanów sprowadził do niej w 1918 r. bp Augustyn Łosiński. Zgodnie ze swym charyzmatem salezjanie proponują szereg zajęć sportowych, kulturalnych, profilaktycznych dla dzieci i młodzieży, które odbywają się w specjalnie przygotowanych do tego celu pomieszczeniach. m.in. w siedzibie Oratorium Świętokrzyskiego z kawiarnią, kaplicą, pracownią ikon czy fotografii, w domu parafialnym z salą teatralną, na boiskach sportowych przy kościele itp.

Jest także realizowane typowe duszpasterstwo parafialne, z bardzo liczną grupą ministrantów, wspólnotami śpiewaczymi, radą parafialną, redakcją pisma "Orator Świętokrzyski" itp. Kielecka parafia liczy ok. 9,6 tys. osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obchody 200. rocznicy urodzin św. Jana Bosko
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.