Obchody Wielkiego Tygodnia znów pod znakiem zmian z powodu pandemii

fot. Mateus Campos Felipe / Unsplash
PAP / pk

Również w tym roku restrykcje z powodu pandemii Covid-19 zmienią w Kościele obrzędy Wielkiego Tygodnia. Znów nie będzie umycia nóg w Wielki Czwartek. Watykan wyjaśnił w środę, że nadal obowiązują zalecenia Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 2020 roku.

"Stoimy nadal w obliczu dramatu pandemii Covid-19, która przyniosła wiele zmian także w tradycyjnym sposobie celebrowania liturgii" - napisał prefekt watykańskiej kongregacji kardynał Robert Sarah w nocie wysłanej do przewodniczących Episkopatów.

Zmiany dotyczą przede wszystkim odwołania procesji na zewnątrz kościołów w Niedzielę Palmową, przełożenia na późniejszy termin mszy Krzyżma świętego odprawianej w Wielki Czwartek, rezygnacji z obrzędu umycia nóg podczas mszy Wieczerzy Paschalnej i ucałowania krzyża w Wielki Piątek.

W komunikacie podkreślono, że uroczystości muszą odbywać się przy poszanowaniu zasad sanitarnych wyznaczonych przez lokalne władze.

DEON.PL POLECA


Ponadto kongregacja zaleciła rezygnację z wydarzeń, będących wyrazem pobożności ludowej, czyli głównie licznych procesji organizowanych w Wielkim Tygodniu w wielu krajach.

W zeszłym roku, na początku pandemii istotne zmiany wprowadzono w watykańskich uroczystościach Wielkiego Tygodnia pod przewodnictwem papieża Franciszka. Najważniejszą było przeniesienie nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek z rzymskiego Koloseum na plac Świętego Piotra. Program tegorocznych obchodów nie jest jeszcze znany.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obchody Wielkiego Tygodnia znów pod znakiem zmian z powodu pandemii
Komentarze (3)
EK
~E K
18 lutego 2021, 10:56
To jest jakaś masakra, wogole zlikwidujcie cala liturgię a najlepiej Kościół...tego belkotu o pandemii słuchać sie nie da...przecież caly Watykan sie zaszczepił cudowną szczepionką więc w czym problem????
JO
Jan Ops
17 lutego 2021, 20:13
Może już czas, żeby przynajmniej część społeczeństw mogła wracać do normalności. Ozdrowieńców i zaszczepionych są już miliony. Czy rzeczywiście byłoby ryzykowne, gdyby ksiądz, który przeszedł covid umył nogi 12 ozdrowieńcom? Oczywiście pytanie ma szerszy kontekst wykraczający daleko poza liturgię.
MW
~Mówię Wprost
17 lutego 2021, 15:15
Skoro to są zalecenia to mam nadzieję, że poszczególni biskupi i ostatecznie proboszczowie w tym mój nie skorzystają z tej propozycji.