Obradował Zespół Katolicko-Prawosławny

Obradował Zespół Katolicko-Prawosławny
(fot. freefotouk / flickr.com / CC BY-NC 2.0)
KAI / mh

Zebranie plenarne Zespołu Bilateralnego Katolicko-Prawosławnego Konferencji Episkopatu Polski i Synodu Biskupów Kościoła Prawosławnego w Polsce odbyło się 21 lutego w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemiatyczach.

Jak głosi wydany po spotkaniu komunikat "Omawiano sprawy bieżące, związane z dialogiem katolicko- prawosławnym, w tym tegoroczny Tydzień Ekumeniczny oraz kontynuowano prace nad wspólnym stanowiskiem odnośnie do małżeństw o różnej przynależności wyznaniowej".

Kościół prawosławny reprezentowali: arcybiskup Abel, ordynariusz prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej oraz ks. Jerzy Boreczko, proboszcz parafii Świętego Ducha w Białymstoku. Kościół rzymsko-katolickiego zaś biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek, ks. dr Stanisław Ulaczyk, wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej i ks. dr Radosław Kimsza, sekretarz Zespołu, pochodzący z archidiecezji białostockiej.

Przewodniczący stronie katolickiej bp Marian Rojek powiedział, że takie spotkania odbywają się dwa razy w roku, a na przemian organizują je strona katolicka i prawosławna. - Można powiedzieć, że jest to taki praktyczny ekumenizm - mówił bp Rojek, nie chodzi bowiem podczas tych dyskusji o wielkie teologiczne sprawy. Przyglądamy się raczej sprawom codziennego życia, doświadczeń, kazusów prawnych i przypadków, których interpretacją się dzielimy. Przyglądamy się im wspólnie i próbujemy wskazać na jakieś wyjścia. Jest to także sprawa wzajemnego poznania się, przekazania sobie wiadomości i uzupełniania się, gdy chodzi o tradycje i doświadczenia".

Zdaniem bp. Rojka problematyka małżeństw mieszanych katolicko-prawosławnych jest bardzo ważna gdyż dotyczy zarówno narzeczonych jak też kapłanów obydwu wyznań. - Gdy chodzi o podejmowanie decyzji w celu rozwiązania konkretnych problemów trzeba wiedzieć jakie jest stanowisko katolickie i prawosławne w danej sprawie, gdyż kazusy z codziennego życia wiele razy zaskakują. "Od strony prawa wydaje się, że wszystko jest bardzo konkretne, a jednak życie może spłatać równego rodzaju figle, a sprawy obecnie bywają coraz bardziej skomplikowane z racji na współczesną mentalności i problemy związane z migracją. Pojawiają się zatem nowe tematy na płaszczyźnie związanej z małżeństwami mieszanymi - opowiadał bp Rojek.

On sam pochodzi z terenu, gdzie nie ma wielu wyznawców prawosławia i problemów obecnych gdzie indziej. - Stawiam jednak podczas dyskusji bardzo konkretne pytania, nie robiąc uników, otwarcie jest bowiem drogą do wzajemnego zrozumienia, dialogu i prawdziwego ekumenizmu - stwierdził bp Rojek.

Z uczestnikami obrad spotkał się również biskup drohiczyński Antoni Dydycz oraz inni kapłani katoliccy i prawosławni z Siemiatycz i okolic.

Następne posiedzenie Zespołu zaplanowano na 17 września 2013 roku w prawosławnej parafii w Terespolu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obradował Zespół Katolicko-Prawosławny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.