Obradują przełożone zakonnic z całego świata

6 lat temu
Radio Watykańskie / drr

Przełożeństwo jako służba to temat trwającej w Rzymie od 3 do 7 maja sesji plenarnej Międzynarodowej Unii Żeńskich Przełożonych Generalnych (UISG). W odbywającym się co trzy lata spotkaniu bierze udział ponad 800 przełożonych z 75 krajów. Organizacja ta zrzesza instytuty życia konsekrowanego z całego świata. Należy do nich ok. 700 tys. sióstr.

Na obradach mówi się m.in. o współpracy między różnymi zgromadzeniami. Jednym z jej przykładów jest międzynarodowa sieć zorganizowana przez zakonnice celem walki z handlem "żywym towarem", którego ofiarą padają kobiety. Porusza się też problemy przeżywane dziś przez zakony żeńskie, dotknięte często brakiem powołań czy kryzysem tożsamości. Przełożone generalne zapoznały się z tym, jak sytuację zakonnic w USA przedstawia przewodnicząca organizacji obejmującej część tamtejszych zgromadzeń, którym Kongregacja Nauki Wiary nakazała reformę pod nadzorem biskupów.

Wczoraj z uczestniczkami obrad spotkał się prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Kard. João Braz de Aviz mówił o znaczeniu, jakie ma w Kościele komunia między strukturami hierarchicznymi a charyzmatycznymi, jakimi są zakony. Podkreślił, że oba te elementy są dla Kościoła istotne, ale muszą pozostawać w jedności. Brazylijski purpurat wskazał na potrzebę rozwiązywania problemów na drodze dialogu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Obradują przełożone zakonnic z całego świata
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Obradują przełożone zakonnic z całego świata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.