Obraduje Międzynarodowa Komisja Teologiczna

Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / slo

W Watykanie obraduje Międzynarodowa Komisja Teologiczna. Jest to zespół naukowców z różnych krajów świata, którego zadaniem jest zwracanie uwagi Stolicy Apostolskiej oraz teologów na ważne kwestie, które powinna podejmować ta dyscyplina w aktualnej sytuacji Kościoła i świata. W obradach bierze udział ks. prof. Jerzy Szymik z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

- Pierwszy temat - zresztą realizowany od wielu lat, bardzo ciekawy, ale okazało się też, że bardzo trudny - powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Szymik. - To temat dotyczący teologii, a właściwie jej statusu, jej sytuacji dzisiaj, jakiejś próby odpowiedzi na pytania: jaka ma być? Jaka jest? Dla kogo ma być? Jakim językiem i o czym ma traktować? etc.

- Drugi temat, to jest nauka społeczna Kościoła. Ten projekt jest jeszcze w zalążku. On jest właściwie najmniej rozpracowany. Natomiast temat trzeci, który znajduje się w stadium pośrednim, dotyczy monoteizmu dzisiaj. Jest to właściwie próba odpowiedzi na pytanie: jaka jest przyszłość monoteizmu? Co mają wspólnego żydowski monoteizm, muzułmański, chrześcijański? Na czym polegają różnice? Czy istnieje jakiś wspólny front? Jak odpierać ataki, które się mnożą na świecie, a dotyczą oskarżeń monoteizmu o przemoc w świecie.

Ks. Szymik poinformował, że pierwsza z rozważanych kwestii, dotycząca roli i metody teologii, została już zamknięta. Opracowany przez Międzynarodową Komisję Teologiczną dokument na ten temat zostanie teraz przedstawiony do zaakceptowania Kongregacji Nauki Wiary i Papieżowi. Kontynuowane są dwa pozostałe zagadnienia: nauki społecznej Kościoła i monoteizmu. W przygotowaniu jest też inne, dotyczące zła i cierpienia.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obraduje Międzynarodowa Komisja Teologiczna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.