Obrady KEP - młodzież i uchodźcy głównym tematem

Obrady KEP - młodzież i uchodźcy głównym tematem
(fot. przewodniczacy.info)
PAP / ml

Kwestie dotyczące młodzieży, ich problemów i religijności, przygotowania do spotkania z papieżem w Krakowie w 2016 r., a także sprawy związane z przyjęciem w Polsce uchodźców, będą głównymi tematami obrad KEP - poinformował PAP sekretarz episkopatu bp Artur Miziński.

We wtorek w Warszawie rozpoczęło się dwudniowe zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Jak powiedział bp Miziński, będzie na nim poruszana m.in. kwestia synodu biskupów na temat rodziny, który trwa od poniedziałku w Rzymie, gdzie Polskę reprezentuje trzyosobowa delegacja z przewodniczącym KEP abp. Stanisławem Gądeckim na czele.

"Trudno jeszcze mówić o wielu rzeczach, bo synod dopiero się rozpoczął. Mamy w planie, za pomocą telemostu, połączenie z przedstawicielami polskiej delegacji w Rzymie, aby na bieżąco usłyszeć, nad czym obradują, jakie stawiają konkretne postulaty" - powiedział. Dodał, że informacje o przebiegu synodu zamieszcza na swoim blogu abp Gądecki.

Pytany, czy wyznanie ks. Krzysztofa Charamsy, że jest gejem, w przeddzień rozpoczęcia synodu, wpłynie na jego przebieg, sekretarz KEP na powiedział, że ocena, jakie będą dalsze konsekwencje tego wydarzenia, należy do biskupów obecnych na synodzie. "Stały się rzeczy przykre i smutne, tragicznie tak w wymiarze osobistym tego księdza jak i dla Kościoła" - dodał.

Zdaniem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka ujawnienie preferencji przez ks. Charamsę nie wpłynie na przebieg synodu. "Wszyscy widzą bardzo zdecydowanie, że były za tym głosem jego osobiste problemy, z którymi się zmagał i które się ujawniły" - powiedział.

Prymas pytany, czy ks. Charamsa zostanie wydalony ze stanu duchownego, powiedział, że bp Pelpliński, zwierzchnik księdza, wezwał go do nawrócenia i zmiany postawy. "Jeżeli będzie dalej trwał w takim uporze, to musi się liczyć z tym, że będzie wydalony ze stanu kapłańskiego" - wyjaśnił abp Polak. Dodał, że osobiście modli się do Boga o nawrócenie ks. Charamsy, o "łaskę opamiętania".

Nawiązując do obrad KEP, prymas podkreślił, że jest mobilizacja ludzi młodych w kierunku Światowych Dni Młodzieży. "W archidiecezji gnieźnieńskiej mamy już ok. 300 wolontariuszy, ale nie jest to jeszcze lista zamknięta i sądzę, że nadal będzie się to rozwijało. Młodzież jest otwarta nie tylko na samą inicjatywę ŚDM, ale na żywą obecność w Kościele. I na to bardzo liczę, że te dni pomogą w takiej żywej obecności ludzi młodych w Kościele" - powiedział abp Polaka.

Dodał, że biskupi podczas obrad będą zastanawiać się nad tym, jak dalej duszpastersko poprowadzić młodzież, żeby po ŚDM była "jeszcze bardziej we wnętrzu Kościoła".

Bp Miziński dodał, że podczas obrad będą ukazane problemy młodzieży w trzech odsłonach: najpierw obraz młodzieży polskiej, wynikający ze statystyki prowadzonej przez CBOS, następnie portret psychologiczny młodzieży polskiej, a w dalszej kolejności ujęcie od strony duszpasterskiej i propozycje duszpasterskie Kościoła dla młodzieży.

Będzie też poruszony - jak powiedział bp Miziński - problem uchodźców, ich możliwej obecności w Polsce oraz Kościoła, który do tego problemu się przygotowuje we współpracy z państwem, samorządami, poprzez Caritas Polska i diecezjalne Caritas. Bedą też omawiane inicjatywy Caritas Polska na Rok Miłosierdzia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obrady KEP - młodzież i uchodźcy głównym tematem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.