Obrona życia i "sprawiedliwość społeczna"

Obrona życia i "sprawiedliwość społeczna"
(fot. QvisDevs / flickr.com / CC BY-SA 3.0)
KAI / mh

Obrona życia to kwestia "sprawiedliwości społecznej" - przypomniał nowy metropolita San Francisco, abp Salvatore Joseph Cordileone.

Podczas konferencji prasowej hierarcha, uczestniczący w jesiennej sesji plenarnej episkopatu USA w Baltimore, odniósł się do obecnego w Kościele amerykańskim podziału na katolików zaangażowanych w kwestie "sprawiedliwości społecznej" oraz podkreślających przede wszystkim sprawy obrony życia. Podział ten miał wpływ na wyniki wyborów prezydenckich, gdyż katolicy, którzy zagłosowali na Obamę wbrew stanowisku Kościoła, akcentowali prospołeczne nastawienie tego najbardziej proaborcyjnego prezydenta w historii USA.

Zdaniem 56-letniego arcybiskupa San Francisco, podział na kwestie społeczne i moralne jest fałszywy, gdyż w świetle Ewangelii widać logiczny związek między reformą prawa imigracyjnego a prawem dzieci nienarodzonych do życia. Kierujący podkomisją ds. promocji i obrony małżeństwa przy episkopacie USA, zauważył, że gdyby katolicy spojrzeli na te problemy przez pryzmat Słowa Bożego "zobaczyliby, że wszystkie one mają związek ze społeczną sprawiedliwością, dobrem wspólnym i zdrowym, dobrze rozwijającym się społeczeństwem".

Hierarcha przyznał, że przed amerykańskimi biskupami i duszpasterzami stoi wyzwanie, by pokazać wiernym jak konsekwentnie Kościół łączy w swym nauczaniu kwestie moralne i społeczne.

Według tzw. sondaży exit polls, przeprowadzonych w dniu wyborów prezydenckich 6 listopada, 50 proc. katolików głosowało na Obamę a 48 proc. na Mitta Romney’a. Natomiast wśród katolików, którzy regularnie chodzą na Mszę św. 57 proc. poparło kandydata republikanów, a 42 proc.- demokratów.

W badaniu Public Religion Research Institute z 22 października br. 60 proc. katolików stwierdziło, że zależy im bardziej na kwestiach społecznych niż na problemie aborcji. Tylko 31 proc. pytanych odpowiedziało, że obrona życia jest ważniejsza od problemów społecznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obrona życia i "sprawiedliwość społeczna"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.