Oczekują słów: islam jest religią pokojową

Oczekują słów: islam jest religią pokojową
Al-Azhar University, Kair (fot. Chilloutmo / pl.wikipedia.org / http://de.wikipedia.org)
KAI / mh

Prestiżowa sunnicka uczelnia Al-Azhar w Kairze oczekuje od papieża Franciszka "kroku do przodu" w relacjach z islamem. Mahmoud Abdel Gawad, wpływowy doradca imama Al-Azharu, Ahmeda Al-Tayeba powiedział, że krokiem takim mogłoby być wystąpienie, w którym nowy papież "powiedziałby, iż islam jest religią pokojową", a "muzułmanie nie dążą ani do wojny, ani do przemocy". - To byłby jakiś postęp - oświadczył Gawad w wywiadzie dla włoskiego dziennika "Il Messaggero".

Jego zdaniem dobrą okazją do takiej wypowiedzi byłoby rozpoczęcie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu, przypadające w tym roku 9 lipca. - Jest tradycją, że papieże piszą przesłanie do wielkiego imama. Do papieża Franciszka należy znalezienie właściwych słów - wskazał przedstawiciel Al-Azharu.

Dwa lata temu uczelnia, będąca najwyższym autorytetem teologicznym islamu sunnickiego, zerwała dialog ze Stolicą Apostolską po tym, jak Benedykt XVI zaapelował o ochronę koptyjskich chrześcijan w Egipcie, atakowanych przez muzułmanów. Wcześniej wzburzenie wyznawców islamu wywołał cytat z wykładu tego papieża w Ratyzbonie w 2006 r., w którym islam został powiązany z przemocą. - Problemy, jakie mieliśmy nie dotyczyły Watykanu, ale byłego papieża. Obecnie drzwi Al-Azharu są otwarte - zadeklarował Gawad.

Przypomniał, że wielki imam uczelni wystosował telegram gratulacyjny po wyborze Franciszka. - W języku dyplomatycznym oznacza to, że kanały [komunikacji - KAI] są otwarte - sprecyzował doradca Al-Tayeba. Również ceremonia umycia nóg w rzymskim więzieniu, podczas której papież umysł je także 2 muzułmanom, została w Al-Azharze bardzo dobrze przyjęta.

- Jeśli papież Franciszek przyjąłby zaproszenie koptyjskiego patriarchy Teodora II do złożenia wizyty w Egipcie, mógłby także odwiedzić Al-Azhar - zapowiedział Gawad. Jego zdaniem wówczas wzajemne relacje i dialog natychmiast zostałyby na nowo podjęte.

Jednocześnie przedstawiciel kairskiej uczelni wykluczył możliwość dialogu trzech religii monoteistycznych. Al-Azhar "nie weźmie udziału w żadnym spotkaniu z Izraelczykami" - dodał Gawad.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Oczekują słów: islam jest religią pokojową
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.