Odbudowano ponad 400 mieszkań w Aleppo za pieniądze z polskiej zbiórki

Odbudowano ponad 400 mieszkań w Aleppo za pieniądze z polskiej zbiórki
(fot. shutterstock.com)
KAI/ ed

Dzięki wsparciu płynącemu z Lubelszczyzny udało się odbudować ponad 400 mieszkań w Aleppo, do których wróciły już chrześcijańskie rodziny - powiedział ks. dr Mariusz Boguszewski.

Przedstawiciel "Pomocy Kościołowi na Wschodzie" wziął udział w debacie "Lubelszczyzna dla Syrii" zorganizowanej w gmachu Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Funkcjonowanie w realiach wojny

Ks. Boguszewski mówił o sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie. - Ci ludzie nie są tylko kimś, kto tam zarabia, żyje i funkcjonuje. Oni pełnią ważną misję. Żyjąc w mniejszości przez tyle lat musieli przyjąć wiele istotnych funkcji społecznych.

DEON.PL POLECA


Dziś starają się dalej funkcjonować w realiach wojny - tłumaczył duchowny.Podsumowując pierwsze efekty wsparcia Lubelszczyzny dla Syrii powiedział, że znaczna część chrześcijańskiej społeczności wciąż czeka na pomoc. - Do dzisiaj udało się odbudować ponad 400 mieszkań, do których wróciły chrześcijańskie rodziny, ale ponad 900 rodzin wciąż czeka na nowy dom - wymieniał prelegent.

Program wsparcia powstał spontanicznie

O kulisach organizacji lubelskiej pomocy dla Syrii opowiedział Bartosz Janik, doradca wojewody lubelskiego. Jak podkreślił, program wsparcia zrodził się spontanicznie . - Podczas wizyty o. Ibrahima Al-Sabbagha, proboszcza franciszkańskiej parafii w Aleppo, powstała myśl o stworzeniu funduszu wspierającego odbudowę mieszkań i ważnych budynków administracyjnych w Syrii.

Wkrótce, dzięki inicjatywie lubelskich organizacji samorządowych, "Lubelszczyzna dla Syrii" zaczęła działać - powiedział Janik.W ramach akcji "Lubelszczyzna dla Syrii" odbywają się zbiórki pieniędzy na rzecz pomocy mieszkańcom Aleppo.

W przedsięwzięcie angażują się m.in. urzędy, parafie i szkoły. Od czerwca 2017 r. udało się zebrać ponad 250 tys. złotych.Organizatorem debaty był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie we współpracy z: Korporacją Akademicką Astrea Lublinensis, Klubem Służby Niepodległej w Lublinie oraz Stowarzyszeniem Civitas Christiana.

Pomoc "na miejscu". Tak to wygląda naprawdę >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Odbudowano ponad 400 mieszkań w Aleppo za pieniądze z polskiej zbiórki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.