Polscy tatarzy zaniepokojeni coraz częstszymi przejawami ksenofobii: "to budzi obawy co do przyszłości"

Polscy tatarzy zaniepokojeni coraz częstszymi przejawami ksenofobii: "to budzi obawy co do przyszłości"
(fot. shutterstock.com / Laia Ros Padulles)
KAI / mp

Głębokie zaniepokojenie "coraz częstszymi wystąpieniami i atakami wyrastającymi z pnia ksenofobii, nienawiści i uprzedzeń", do których dochodzi w Polsce - wyraził w imieniu Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP mufti Tomasz Miśkiewicz.

"Organizacje neofaszystowskie i pseudonarodowe budzą w społeczeństwie duże obawy, godząc w poczucie bezpieczeństwa i wielokulturowy, wieloetniczny obraz naszego kraju" - napisał przewodniczący MZR w oświadczeniu opublikowanym na stronach Związku.

"W imieniu Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz społeczności muzułmańskiej w Polsce wyrażam głębokie zaniepokojenie coraz częstszymi wystąpieniami i atakami wyrastającymi z pnia ksenofobii, nienawiści i uprzedzeń, do których dochodzi na terenie naszego kraju" - napisał mufti Tomasz Miśkiewicz.

"Muzułmanie w Polsce, w tym Tatarzy, mają prawo czuć się tu bezpiecznie - zarówno obywatele polscy, jak i obcokrajowcy przebywający legalnie na terytorium Polski" - stwierdza w oświadczeniu Miśkiewicz i podkreśla: "Organizacje neofaszystowskie i pseudonarodowe budzą w społeczeństwie duże obawy, godząc w poczucie bezpieczeństwa i wielokulturowy, wieloetniczny obraz naszego kraju".

W dalszej części oświadczenia mufti Miśkiewicz tłumaczy, że "niebezpieczeństwo utraty własnych miejsc kultu religijnego, tożsamości etnicznej, pomników historii w Bohonikach, miejscu tak ważnym dla Tatarów - muzułmanów polskich jak Częstochowa dla polskich katolików, budzi ogromne obawy i lęk co do przyszłości".

Dodaje przy tym, że rozrastające się w Bohonikach żwirownie zagrażają trwałości terenu, który od przeszło 350 lat stanowi ostoję polskiego islamu, a brak reakcji strony rządowej i samorządowej w tej sprawie będzie tragiczny w skutkach zarówno dla regionu i kraju, jak i ochrony tożsamości Tatarów polskich.

Zdaniem Miśkiewicza, te obawy nie są przesadzone. "To już się dzieje i postępuje. Mamy nadzieję na wyraźne, konstruktywne i konsekwentne reakcje w tej sprawie, aby służyły dobru narodowemu, obywateli polskich, w tym Tatarów-muzułmanów, którzy wiernie służyli i służą własnej ojczyźnie - Rzeczypospolitej Polskiej" - stwierdził w oświadczeniu przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Danuta Piekarz

365 razy na kartach Biblii Pan Bóg powtarza "Nie lękaj się"

Pismo Święte to księga pełna bohaterów takich jak my, doświadczających strachu i radości, smutku i obaw, także w relacji do Boga. Czym jest tak naprawdę...

Skomentuj artykuł

Polscy tatarzy zaniepokojeni coraz częstszymi przejawami ksenofobii: "to budzi obawy co do przyszłości"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.