Polscy muzułmanie zaniepokojeni coraz częstszymi przejawami ksenofobii

Polscy muzułmanie zaniepokojeni coraz częstszymi przejawami ksenofobii
(fot. shutterstock.com)
KAI/ ed

Głębokie zaniepokojenie "coraz częstszymi wystąpieniami i atakami wyrastającymi z pnia ksenofobii, nienawiści i uprzedzeń", do których dochodzi w Polsce - wyraził w imieniu Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP mufti Tomasz Miśkiewicz.

"Organizacje neofaszystowskie i pseudonarodowe budzą w społeczeństwie duże obawy, godząc w poczucie bezpieczeństwa i wielokulturowy, wieloetniczny obraz naszego kraju" - napisał przewodniczący MZR w oświadczeniu opublikowanym na stronach Związku.

Dzień Islamu w Kościele: wspólna modlitwa i zbiórka krwi muzułmanów i katolików >>

"W imieniu Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz społeczności muzułmańskiej w Polsce wyrażam głębokie zaniepokojenie coraz częstszymi wystąpieniami i atakami wyrastającymi z pnia ksenofobii, nienawiści i uprzedzeń, do których dochodzi na terenie naszego kraju" - napisał mufti Tomasz Miśkiewicz.

DEON.PL POLECA


Muzułmanie mają prawo czuć się tu bezpiecznie

"Muzułmanie w Polsce, w tym Tatarzy, mają prawo czuć się tu bezpiecznie - zarówno obywatele polscy, jak i obcokrajowcy przebywający legalnie na terytorium Polski" - stwierdza w oświadczeniu Miśkiewicz i podkreśla: "Organizacje neofaszystowskie i pseudonarodowe budzą w społeczeństwie duże obawy, godząc w poczucie bezpieczeństwa i wielokulturowy, wieloetniczny obraz naszego kraju".

W dalszej części oświadczenia mufti Miśkiewicz tłumaczy, że "niebezpieczeństwo utraty własnych miejsc kultu religijnego, tożsamości etnicznej, pomników historii w Bohonikach, miejscu tak ważnym dla Tatarów - muzułmanów polskich jak Częstochowa dla polskich katolików, budzi ogromne obawy i lęk co do przyszłości".

Dodaje przy tym, że rozrastające się w Bohonikach żwirownie zagrażają trwałości terenu, który od przeszło 350 lat stanowi ostoję polskiego islamu, a brak reakcji strony rządowej i samorządowej w tej sprawie będzie tragiczny w skutkach zarówno dla regionu i kraju, jak i ochrony tożsamości Tatarów polskich.Zdaniem Miśkiewicza, te obawy nie są przesadzone. "To już się dzieje i postępuje. Mamy nadzieję na wyraźne, konstruktywne i konsekwentne reakcje w tej sprawie, aby służyły dobru narodowemu, obywateli polskich, w tym Tatarów-muzułmanów, którzy wiernie służyli i służą własnej ojczyźnie - Rzeczypospolitej Polskiej" - stwierdził w oświadczeniu przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Polscy muzułmanie zaniepokojeni coraz częstszymi przejawami ksenofobii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.