Odbył się przedpremierowy pokaz filmu "Nowicjusz". Jego reżyserem jest dominikanin

Odbył się przedpremierowy pokaz filmu "Nowicjusz". Jego reżyserem jest dominikanin
fot. MAYFLYpl / YouTube
KAI / pk

Film jest autentyczny i głęboki - podkreślają uczestnicy pierwszego publicznego pokazu dokumentu "Nowicjusz" w reż. o. Łukasza Wosia OP. Projekcja została zorganizowana w krakowskim kinie "Kijów" w ramach obchodów 800-lecia obecności dominikanów w Polsce.

To opowieść o podejmowaniu życiowej decyzji przez Wojtka i Julka, którzy w tym samym czasie wstępują do zakonu dominikańskiego. Obaj mają po 28 lat, ukończyli studia wyższe i przez jakiś czas pracowali w swoich zawodach. Są zupełnie różni i w odmienny sposób zmierzą się z trudnościami, które niesie życie w zakonie. Film rejestruje ich tęsknoty i zmagania, przeprowadzając widza przez kolejne etapy pozostawiania przez nich starego świata i przyjmowania tego, co nieznane.

- Widzimy, ile starań dokłada się, żeby wiedzieli, na co się decydują, co tracą - komentowała po projekcji jedna z uczestniczek pokazu. Według niej film jest bardzo realny. - Tu chodzi o autentyczność i prawdę, i ten film taki jest. Szczególnie uderzył mnie moment, w którym nowicjusze uczyli się, że nie mają pokonywać drogi do określonego celu, nie od jednego punktu do drugiego, ale mają być w drodze tu i teraz - podkreślała.

Wśród publiczności był mężczyzna, który przeszedł 44 lata temu dominikański nowicjat w Poznaniu. Nazwał to doświadczenie "nieudanym nowicjatem". - Ten poznański czas był zupełnie inny od tego, co zostało pokazane w filmie. Obejrzałem go jako hołd złożony pamięci - mówił.

DEON.PL POLECA

"Wiara jest tajemnicą"

Jedna z oglądających film zwróciła uwagę na rozmowę, w której nowicjusze mówią o swoim powołaniu, o tym, że chcą być w zakonie i że to jest ich miejsce. Ich dialog kończy się pytaniem: "A co, jeżeli Boga nie ma?". - Wiara jest tajemnicą. Widzimy, jak ta tajemnica i to pytanie rozgrywają się w bohaterach, widzimy to w ich twarzach - mówiła.

Inna przyznała, że znała jednego z bohaterów - brata Juliana - przed jego wstąpieniem do dominikanów. - Przeszedł wielką przemianę. W jego oczach jest światło. Ta głęboka, przepiękna zmiana widoczna jest dla osób z zewnątrz. To piękny film, zapamiętam go na zawsze - stwierdziła.

Ktoś inny zauważył, że film otwiera temat lęku młodych przed podejmowaniem życiowych decyzji, których efektem jest np. wstąpienie do zakonu. - A przecież nowicjat jest czasem, kiedy można sprawdzić, czy to dla mnie. Nowicjat to przestrzeń podejmowania decyzji, spotkanie z sobą i Panem Bogiem - dodał widz.

Uczestnicy pokazu podkreślali, że film jest głęboki, intymny i autentyczny. Ich zdaniem, adresowany jest nie tylko do ludzi, którzy czują się powołani do życia zakonnego, bo jest w nim wiele treści ważnych dla osób świeckich.

Jak podkreśla o. Łukasz Woś OP, film pokazuje, w jaki sposób człowiek przechodzi drogę przemiany. - Najczęściej spotykamy dojrzałych, ukształtowanych zakonników, nie mamy możliwości zobaczyć ich jako chłopaków na początku drogi - zwyczajnych studentów, którzy czasem chcieliby się jeszcze wyszaleć, a z drugiej strony odkrywają zaproszenie Pana Boga. Dla mnie to jest piękne, że poznajemy Boga przez tych konkretnych mężczyzn, którzy coś odkryli i opowiadają o tym - przekonuje twórca obrazu.

Reżyser wspomina, że praca nad filmem trwała cztery lata, a z nagranym materiałem mierzyło się trzech montażystów. - Nie chodzi przecież o piękne kadry, lecz o to, by wydobyć żywego człowieka, który przechodzi pewną drogę dojrzewania do decyzji, pokazać jego zmagania z samym sobą w tej decyzji - wyjaśnia.

Dystrybucja kinowa filmu „Nowicjusz" rozpocznie się 24 lutego 2023 roku.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Odbył się przedpremierowy pokaz filmu "Nowicjusz". Jego reżyserem jest dominikanin
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.