Odessa: władze zakazały procesji młodzieży

Logo źródła: radio warszawa Radio Watykańskie

Dni młodzieży nie wszędzie udało się zorganizować bez problemów. Władze miejskie Odessy na Ukrainie zakazały przejścia procesji eucharystycznej. W spotkaniu wzięła udział młodzież z diecezji odessko-symferopolskiej oraz okolicznych miejscowości. O trudnościach pojawiających się w relacjach z władzami na południu Ukrainy z Radiem Watykańskim rozmawiał biskup Odessy Bronisław Bernacki.

"Teraz mieliśmy młodzieżowy zjazd całej diecezji - powiedział bp Bernacki. - Część pojechała do Madrytu na spotkanie z Ojcem Świętym, a reszta została na Ukrainie i wszystko było dobrze. U nas planowaliśmy procesję eucharystyczną z młodzieżą, która wyrusza z kościoła św. Piotra w Odessie i zmierza do katedry. Tak było każdego roku i było to dozwolone, a w tym roku władze zwlekały i w ostatniej chwili powiedziano, że nie możemy, bo jest taka agresywnie nastawiona partia prorosyjska, która chce zjednoczyć Ukrainę, Białoruś i Rosję, tzw. Partia ZUBR. Podobno jej zwolennicy sprzeciwili się naszej procesji. Był sprzeciw administracji i powiedzieli, że zwolennicy ZUBR-a mogliby napaść na nas. W kościele św. Piotra odbyła się adoracja, a potem już prywatnie bez Najświętszego Sakramentu wszyscy ludzie z księżmi, siostrami przeszliśmy chodnikiem do katedry i nic się nie stało, nikt na nas nie napadał, ale władze nam procesji zabroniły" - stwierdził ordynariusz diecezji odessko-symferopolskiej.

Podobny zakaz publicznego wyznania wiary katolicy Odessy otrzymali, gdy chcieli zorganizować procesję Bożego Ciała w tym roku. Bp Bronisław Bernacki podkreśla, że nadal trudności administracyjne pojawiają się przy zwrocie kościołów, jak choćby świątyni w Sewastopolu i w wielu skupiskach katolików na Ukrainie. Dziś Kościół Odessy modlił się za pomyślność kraju w rocznicę odzyskania niepodległości oraz za ofiary głębokiego kryzysu społeczno-ekonomicznego na Ukrainie.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Odessa: władze zakazały procesji młodzieży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.