Odnaleziono egipską mumię... z chrześcijańskimi tatuażami

Odnaleziono egipską mumię... z chrześcijańskimi tatuażami
(fot. twitter.com / shutterstock.com)
blog.britishmuseum.org / telegraph.co.uk / wc / kw

Odnalezione na brzegu Nilu szczątki sudańskiej kobiety (żyjącej około 700 r. n. e. ) ujawniły niesamowite odkrycie. Na wewnętrznej stronie uda badacze zobaczyli tatuaż przedstawiający monogram archanioła Michała.

W 2005 r. grupa archeologów odkryła w trakcie prowadzonych prac wykopaliskowych  zmumifikowane szczątki ponad tysiąca osób. Zdaniem badaczy suchy klimat i piasek naturalnie zakonserwowały zwłoki, dzięki czemu przetrwały one tak długi okres czasu. Część znalezisk przekazano British Museum, w tym ciało sudańskiej kobiety. Eksponaty miały być wykorzystane przez instytucję do stworzenia nowej wystawy.

Naukowcy z British Museum poddali zmumifikowane ciała tomografii. Zabieg ten umożliwił stworzenie trójwymiarowych zdjęć organów, kości, a także tkanek. Na zdjęciu jednej mumii odkryto tatuaż, symbol archanioła Michała, a nad nim krzyż. Całość tworzyła imię Michał (MIXAHΛ). Jednak nie wiadomo czy imię zapisano w języku greckim czy koptyjskim, ponieważ oba języki używały podobnego alfabetu.

"Święty tatuaż". Wielowiekowa tradycja znów rozkwita wśród chrześcijan >>

DEON.PL POLECA

Zdaniem badaczy tkanka miękka kobiety była na tyle dobrze zachowana, że można było ją zbadać. Dzięki temu odkryto na ciele tatuaż, a także inne ślady. Na doniosłość tego odkrycia wpływa fakt, iż praktyka tatuowania w starożytnym Egipcie i Nubii (kraina historyczna leżąca w północno-wschodniej Afryce) należała do rzadkości. Zaskakujące jest także sam proces zachowania się tatuażu na ciele, ponieważ skóra ludzka bardzo szybko się rozkłada.

Specjaliści z British Museum twierdzą, że tatuaż w tamtym czasie był sposobem na demonstrację  wiary. Ich zdaniem kobieta była chrześcijanką i powierzyła się w opiekę archaniołowi Michałowi, patronowi Nubii.

Motyw utrwalony na ciele kobiety był często spotykany szczególnie na ścianach nubijskich świątyń czy na ceramice. Zwyczaj tatuowania dotyczył częściej płci pięknej niż mężczyzn. Kobiety tatuowały na ciele podobizny patronek tańca i muzyki. W wielu przypadkach tatuaż niósł ze sobą odmienne znaczenie (cele lecznicze, ochrona) czy też funkcję (oznaczał przynależność do grupy społecznej).

Tatuowanie to bardzo popularny zwyczaj szczególnie wśród Koptów. Wielu z nich na wewnętrznej stronie nadgarstków posiada wytatuowany mały krzyż, symbol wiary chrześcijańskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Odnaleziono egipską mumię... z chrześcijańskimi tatuażami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.