Odpust w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej. "Z Maryją trwam w kościele"
Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto przygotowuje się do corocznych uroczystości odpustowych, które odbędą się 8 września. Wydarzenie to przyciąga każdego roku tysiące wiernych z różnych diecezji Polski. W tym roku Mszy św. przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce, abp Antonio Guido Filipazzi.
Najstarszy kult maryjny w Polsce
Kult Matki Bożej Loretańskiej, który wywodzi się z włoskiego Loreto, jest jednym z najstarszych i najgłębiej zakorzenionych kultów maryjnych w Polsce. Historia tego kultu sięga początków XV wieku, kiedy to polscy pątnicy przynieśli go na tereny Rzeczypospolitej. Dzięki staraniom zakonów jezuitów, franciszkanów i bernardynów, kult ten zyskał popularność i rozprzestrzenił się na całą Polskę.
Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto koło Wyszkowa stało się jednym z najważniejszych miejsc kultu tego rodzaju w Polsce. Miejsce to jest wzorowane na włoskim sanktuarium w Loreto i każdego roku przyciąga tysiące wiernych pragnących oddać hołd Matce Bożej Loretańskiej. W uroczystościach odpustowych w Loretto rokrocznie uczestniczy około 12-13 tysięcy osób, w tym liczne grupy pielgrzymów z diecezji warszawsko-praskiej, archidiecezji warszawskiej, diecezji drohiczyńskiej, siedleckiej i płockiej. Niektórzy pielgrzymi, jak ci z Drohiczyna, pokonują całą trasę pieszo.
Z Maryją trwam w Kościele
Tegoroczny odpust odbędzie się 8 września, w dniu święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Hasło przewodnie tegorocznych uroczystości brzmi "Z Maryją trwam w Kościele". Jak poinformowało Zgromadzenie Sióstr Loretanek, o godzinie 12:00 odbędzie się Msza święta pod przewodnictwem abp Antonio Guido Filipazziego. Przed liturgią wierni będą mogli uczestniczyć w konferencji prowadzonej przez ks. Alberta Warso z watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary.
W tym roku obchodzony będzie także jubileusz 25-lecia istnienia Rodziny Loretańskiej – wspólnoty osób związanych duchowo z Matką Bożą Loretańską. Wspólnota ta skupia osoby, które przez świadome powierzenie swego życia Matce Bożej, składają duchowe ofiary i modlitwy.
Historia sanktuarium w Loretto
Początki Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto koło Wyszkowa sięgają 1928 roku, kiedy to bł. ks. Ignacy Kłopotowski zakupił teren pod przyszłe sanktuarium. 7 września tego samego roku poświęcił grotę z figurą Matki Bożej Niepokalanej, która z czasem stała się kaplicą. W 1986 roku, kaplica ta zyskała rangę sanktuarium maryjnego nadaną przez kard. Józefa Glempa.
Kolejne lata przyniosły dalszy rozwój sanktuarium. W 1999 roku bp Kazimierz Romaniuk, pierwszy ordynariusz warszawsko-praski, ustanowił Loretto sanktuarium diecezjalnym. Natomiast w 2008 roku, na mocy dekretu abp Sławoja Leszka Głódzia, abp Henryk Hoser SAC ukoronował figurę Matki Bożej Loretańskiej.
W latach 2012-2013, w Roku Wiary, odbyła się peregrynacja kopii figury Matki Bożej Loretańskiej po diecezji warszawsko-praskiej, a w samym Loretto rozpoczęła się budowa nowej świątyni w stylu neoromańskim. Świątynia ta została konsekrowana 31 lipca 2021 roku przez bp Romualda Kamińskiego, na zakończenie jubileuszowego roku 100-lecia powstania Zgromadzenia Sióstr Loretanek, które opiekują się sanktuarium.
Działalność sióstr Loretanek
Zgromadzenie Sióstr Loretanek, założone przez bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, prowadzi swoją działalność zgodnie z charyzmatem założyciela, który obejmuje prowadzenie wydawnictwa i drukarni w Polsce, Rumunii, na Ukrainie i we Włoszech. Siostry współpracują także z rozgłośnią radiową w Chicago w USA.
Ponadto, siostry Loretanki angażują się w pomoc społeczną, prowadząc ochronkę dla małych dzieci, świetlicę środowiskową dla najmłodszych z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, a także dom pomocy społecznej dla starszych i chorych kobiet. Wspierają również działalność katechetyczną w szkołach.
Wspomnienie Matki Bożej Loretańskiej
Wspomnienie Matki Bożej Loretańskiej obchodzone jest w Kościele 10 grudnia, upamiętniając przeniesienie "domu Najświętszej Maryi Panny" do Loreto we Włoszech w 1294 roku. Zgodnie z tradycją, przeniesienia tego dokonali aniołowie, aby uchronić dom przed muzułmanami. Ze względu na to cudowne wydarzenie, Benedykt XV w 1920 roku ogłosił Matkę Bożą Loretańską Patronką Lotników.
Loreto we Włoszech jest także miejscem wiecznego spoczynku ponad tysiąca polskich żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, którzy, pod dowództwem gen. Władysława Andersa, opuścili "nieludzką ziemię" z zamiarem wyzwolenia Polski i Europy spod niemieckiej okupacji, ale nigdy nie dotarli do Ojczyzny.
Źródło: PAP / jh
Skomentuj artykuł