Odsłonięto pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Powstał dzięki wsparciu darczyńców

Odsłonięto pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Powstał dzięki wsparciu darczyńców
fot. PAP/Marcin Bielecki
PAP / pk

- Bardzo szybko stał się przyjacielem i kapelanem całych rzeszy ludzi pracy, bo wiedział jak do nas mówić. Zawierzyliśmy mu - wspominał bł. ks. Jerzego Popiełuszkę przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, podczas niedzielnych uroczystości.

Pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana i patrona "Solidarności", odsłonięto w niedzielę przy parafii św. Stanisława Kostki w Szczecinie.

Jak powiedział Piotr Duda, "jesteśmy z tego dumni, że ojciec św. Franciszek dekretem nadał patronat księdza Jerzego dla NSZZ Solidarność. To dla nas wielkie wyróżnienie, ale także wielkie zobowiązanie, które staramy się swoją codzienną swoją pracą na rzecz członków związku strać się realizować".

Premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników uroczystości, odczytanym przez wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego wskazał, że błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko "pozostawał uosobieniem wyrażanego przez zniewolonych Polaków pragnienia suwerenności, sprawiedliwości i prawdy".

"Przesłanie księdza Jerzego jest budulcem polskiej tożsamości, wciąż pozostaje ważną lekcją o godności, szacunku, odwadze i życiu w prawdzie" - napisał premier.

DEON.PL POLECA

Podczas uroczystości poseł PiS Leszek Dobrzyński odczytał list od marszałek sejmu Elżbiety Witek, w którym podziękowała inicjatorom wzniesienia pomnika "za pielęgnowanie pamięci o niezłomnym kapłanie, który oddał życie za wolną i niezależną Polskę, który walczył o wolność, godność człowieka i o prawdę".

Statua, wykonana przez artystę Marka Karpa, stanęła przy szczecińskim kościele św. Stanisława Kostki, przy placu Matki Teresy z Kalkuty.

Monument odsłonił Piotr Duda oraz przewodniczący zarządu regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek.

- Chcielibyśmy, aby przypominał o jego życiu, jego dziele i jego spuściźnie. By nastrajał do refleksji o wartościach, które powinny być elementarnymi w życiu każdego człowieka - powiedział Jurek.

Odsłonięcie pomnika poprzedziła msza święta pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana. Zaznaczył on, że bł. ks. Jerzy Popiełuszko "uwrażliwiał ludzi, aby w życiu osobistym i społeczny, nie stracili z horyzontu widzenia wartości nieprzemijających na rzecz ziemskich, aby nie zobojętniali na to co święte i wieczne".

Pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki powstał dzięki wsparciu darczyńców.

Od obrońcy robotników do błogosławionego Kościoła

Ksiądz Jerzy Popiełuszko po maturze wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach, gdzie dał się poznać jako obrońca wiary i wartości.

Po święceniach kapłańskich w 1972 r. pełnił posługę w kilku parafiach archidiecezji warszawskiej, zajmując się m.in. duszpasterstwem młodzieży i służby zdrowia.

W ostatnich latach życia posługiwał w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie związał się z Solidarnością i odprawiał comiesięczne msze św. za ojczyznę, gromadzące wokół świątyni wielotysięczne tłumy.

W czasie stanu wojennego występował w obronie internowanych, wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb reżimu komunistycznego.

Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku.

Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. Zgromadził około miliona osób. Od 1984 r. grób męczennika odwiedziło ponad 23 mln wiernych, w tym kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury.

Proces beatyfikacyjny księdza Jerzego Popiełuszki oficjalnie otwarto 8 lutego 1997. Ogłoszenie księdza błogosławionym Kościoła katolickiego odbyło się 6 czerwca 2010 w Warszawie na placu Piłsudskiego.

Mszy świętej beatyfikacyjnej przewodniczył abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża Benedykta XVI odczytał akt beatyfikacyjny. Od roku 2014 trwa proces kanonizacyjny.

W 2014 roku, ksiądz Jerzy Popiełuszko został ogłoszony patronem NSZZ "Solidarność".

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Sochoń

Jerzy Popiełuszko (1947-1984) - duszpasterz ludzi pracy, kapłan o niezachwianej odwadze opowiadania się po stronie prawdy. Własnym życiem przypieczętował ewangeliczną zasadę zwyciężania zła dobrem, jednocząc wokół niej cały naród. Kościół uznał jego męczeństwo, zezwalając na...

Skomentuj artykuł

Odsłonięto pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Powstał dzięki wsparciu darczyńców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.