Odszkodowania dla ofiar nadużyć seksualnych
Niemiecka Konferencja Biskupów postanowiła rozpocząć wypłacanie odszkodowań ofiarom wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży i świeckich pracowników Kościoła. Z ogłoszonego 2 marca komunikatu wynika, że instytucje kościelne będą wypłacały odszkodowania w wysokości do pięciu tysięcy euro, o ile osoba poszkodowana nie może wystąpić na drogę sądową ze względu na przedawnienie czynu.
Ponadto Kościół pokryje koszty psychoterapii. W szczególnie ciężkich przypadkach suma odszkodowania może być wyższa. Według austriackiej agencji katolickiej „Kathpress”, zasady zaproponowane przez biskupów niemieckich są znacznie oszczędniejsze niż podobne regulacje w Austrii.
Propozycję niemieckich biskupów i przełożonych zakonnych przedstawiono 2 marca na posiedzeniu „okrągłego stołu” w Berlinie. Zespół powołany przez rząd Niemiec zajmuje się wyjaśnianiem przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich. W 60-osobowej grupie są przedstawiciele życia politycznego, Kościoła, społeczeństwa, nauki oraz stowarzyszeń osób poszkodowanych.
Na marginesie obrad przedstawiciel biskupów powiedział, że jeszcze nie wiadomo, kiedy „okrągły stół” będzie mógł ostatecznie ustalić wspólne zasady dotyczące odszkodowań. Kościół już teraz czuje się w obowiązku, aby „zaproponować ofiarom szybką i niebiurokratyczną pomoc” – zapewniają reprezentanci niemieckiego episkopatu. Jednocześnie dodają, że obecny tryb postępowania nie oznacza odrzucenia innych rozwiązań, które mogą jeszcze zapaść przy „okrągłym stole”.
Niemiecki Kościół nie chce jednak uczestniczyć w ewentualnym wspólnym funduszu finansującym koszta terapii. Przeciwko temu przemawia fakt, że już od pewnego czasu zakony i diecezje ponoszą takie koszty, o ile nie są one finansowane przez kasy chorych. Zamiast tego konferencja biskupów przeznacza pół miliona euro na „fundusz prewencyjny”, z którego będą opłacane projekty zapobiegające przypadkom wykorzystywania seksualnego w przyszłości.
Pieniądze przeznaczone na wypłaty dla ofiar nadużyć nie pochodzą z podatków kościelnych, zapewnia episkopat Niemiec. Choć od ujawnienia pierwszych przypadków molestowania seksualnego w berlińskim kolegium jezuitów im. św. Kanizjusza minął już rok, do dziś nie wiadomo dokładnie, ile osób było wykorzystywanych w placówkach kościelnych ani ile ofiar będzie się ubiegało o odszkodowania finansowe. Ponieważ wiele spraw uległo przedawnieniu w myśl prawa cywilnego, Ministerstwa: Sprawiedliwości, Oświaty i ds. Rodziny powołały „okrągły stół”, który ma wypracować pozaprocesowe zbadanie poszczególnych przypadków wykorzystywania seksualnego oraz strategie zapobiegania ewentualnym dalszym tego typu procederom.
Skomentuj artykuł