Ojciec Rydzyk z sankcjami. Decyzję podjął lokalny biskup

Ojciec Rydzyk z sankcjami. Decyzję podjął lokalny biskup
fot. Piotr Drabik [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons)
4 tygodnie temu
gazeta.pl / onet.pl / ml

Decyzję podjął lokalny biskup. Ojciec Rydzyk nie może odwiedzać tamtejszych parafii, odprawiać mszy i organizować spotkać z wiernymi.

Decyzję w tej sprawie podjął arcybiskup Richard Smith, ordynariusz kanadyjskiej diecezji Edmonton.

„Ze względu na swoje antysemickie i ksenofobiczne wypowiedzi polski duchowny nie może odwiedzać parafii w Archidiecezji w Edmonton, odprawiać tam mszy i organizować spotkań z wiernymi. To istotna decyzja, bo w tej części Kanady mieszka liczna Polonia, która hojnie wspiera media związane z Tadeuszem Rydzykiem” – informuje portal Gazeta.pl.

Pod koniec ubiegłego roku, kanadyjski polityk polskiego pochodzenia, Thomas Lukaszuk przygotował petycję ws. „ukrócenia politycznej działalności Tadeusza Rydzyka”, którą wysłał do papieża Franciszka i wspomnianego arcybiskupa Edmonton.

Polityk doczekał się odpowiedzi od kanadyjskiego hierarchy, który zdecydował, że na terenie jego diecezji nie będzie mógł przebywać ojciec Tadeusz Rydzyk.

Z kanadyjskim politykiem skontaktował się przedstawiciel polskiej ambasady, który pytał, czy ten nie może wpłynąć na lokalne kościelne władze, by te zniosły wprowadzone sankcje.

„Przedstawiciel polskiej ambasady w Kanadzie dzwonił do mnie i pytał, czy mogę jakoś wpłynąć na duchownych, aby znieśli zakaz dla ojca Rydzyka. Odmówiłem. Wyjaśniłem, że należę do osób, którym nie podoba się to, co mówi ojciec Rydzyk, a poza tym nie powinno być tak, że władze państwowe wywierają wpływ na Kościół albo na odwrót. W Kanadzie to nie do przyjęcia” - powiedział Lukaszuk w rozmowie z portalem Onet.pl. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
25,75 zł
42,90 zł

Kościół, do którego chcemy należeć, jest tutaj

Zamieszczone w książce rozmowy z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem powstawały na przestrzeni kilkunastu lat. Pierwsze wywiady redaktorzy „Tygodnika Powszechnego” przeprowadzali, kiedy obecny metropolita łódzki był jeszcze prezbiterem, a ostatnie...

Skomentuj artykuł

Ojciec Rydzyk z sankcjami. Decyzję podjął lokalny biskup
Komentarze (19)
JC
~Jan Cierawski
25 września 2020, 21:22
Skoro Deon powtarza spreparowane wieści za Onetem i gazetą.pl, to musi być trzecia Tischnerowska prawda czyli g...oprawda". Prawda?
AC
~Anna Ciurka
24 września 2020, 22:01
Ja też nie łapie się na gadki O.Rydzyka, ale ta akcje jest tak nielogiczna i tak robiona pod publiczke, że szkoda gadać. Zakaz jakby Rydzyk tam jezdzil odprawiam raz w tygodniu.
TO
~Tym Oko
23 września 2020, 20:07
Widać gołym okiem jak opłaceni hejterzy negują artykuły na deon. Komu na tym zależy?
MM
~Mała Mi
24 września 2020, 11:37
Chciałabym żeby Oko miało dobry ogląd sprawy i rację, ale boję się że to raczej autentyczny głos ludu Bożego
AT
~Andrtzej Twardowski
23 września 2020, 09:50
Szkoda, że tylko w Kanadzie można zatrzymać wilka w owczej skórze.
MK
Maria Kielawa
22 września 2020, 16:57
mnie też się nie podoba gadka Rydzyka, agresywna i buńczuczna. Ciekawe, że w Polsce wielu ludzi to akceptuje, bo w Ameryce czy Kanadzie nie miałby racji bytu. A w Polsce jest mnóstwo naiwnych ludzi, którymi on manipuluje.
TK
~Tomasz Karski
25 września 2020, 22:05
Bardzo dużo słuchaczy RM czy TV Trwam jest poza granicami Polski , więc żaden to argument.
EK
Ewa Kopiczyńska
26 września 2020, 13:25
Wspolpraca z wladza , kiedys nazywana kolaboracja , w Polsce taki Rydzyk jest potrzebny , rzadzacy maja przewage gdyz wplyw jego na tysiace wiernych jest jest przeogromny !
AM
~Andrzej Mackiewicz
22 września 2020, 11:59
"należę do osób, którym nie podoba się to, co mówi ojciec Rydzyk, a poza tym nie powinno być tak, że władze państwowe wywierają wpływ na Kościół albo na odwrót" PEŁNA ZGODA ...
JW
~Jarosław W
22 września 2020, 11:47
„Przedstawiciel polskiej ambasady w Kanadzie dzwonił do mnie i pytał, czy mogę jakoś wpłynąć na duchownych, aby znieśli zakaz dla ojca Rydzyka. Odmówiłem. Wyjaśniłem, że należę do osób, którym nie podoba się to, co mówi ojciec Rydzyk, a poza tym nie powinno być tak, że władze państwowe wywierają wpływ na Kościół albo na odwrót. W Kanadzie to nie do przyjęcia”. ale do przyjęcia było, żeby właśnie on jako polityk wpłynął na ustanowienie tego zakazu
WR
Wow Ras
22 września 2020, 17:54
Zgłosił nadużycie i to się nazywa społeczeństwo obywatelskie nie to całe nasze...
JW
~Jarosław W
23 września 2020, 10:59
jakie nadużycia? sam przyznał że to jemu " nie podoba się to, co mówi ojciec Rydzyk". Ksenofobia i antysemityzm? Połowę Starego Testamentu można podciągnąć pod ksenofobię a połowę Nowego pod antysemityzm.
TS
~Taki Sobie
23 września 2020, 20:29
No dokladnie dlatego tak po prostu się nie da, trzeba w kontekście zawsze i z głową o sumieniu nie wspomne bo inaczej mozna walić jak maczugą i brzmieć jak cymbał brzmiący.
JM
~Jarosław Mytlewski
22 września 2020, 11:39
"Pod koniec ubiegłego roku, kanadyjski polityk polskiego pochodzenia, Thomas Lukaszuk przygotował petycję ws. „ukrócenia politycznej działalności Tadeusza Rydzyka”, którą wysłał do papieża Franciszka i wspomnianego arcybiskupa Edmonton" "nie powinno być tak, że władze państwowe wywierają wpływ na Kościół albo na odwrót. W Kanadzie to nie do przyjęcia” - powiedział Lukaszuk Poziom hipokryzji, którego nawet nie mam ochoty komentować
TL
Teresa L.
24 września 2020, 23:43
Być może czym innym przygotowana petycja (nie wiemy, co tam było, może fakty, cytaty), czy innym telefon na boku?
WC
~Wojciech Chajec
22 września 2020, 11:05
Gdy kanadyjski polityk pisze do biskupa i papieża, że jakiś ksiądz mu się nie podoba, to jest dobrze. Gdy polski dyplomata prosi biskupa o cofnięcie sankcji, to jest nieuprawniony nacisk na Kościół. Nie podano, na jakiej podstawie ten polityk oskarżył o. Rydzyka o antysemityzm.
AS
~Andrzej Smolen
22 września 2020, 10:16
Towarzysze kanadyjscy wykazali się czujnością rewolucyjną. Wierni nie mogą mieć dostępu do pewnych treści.
WD
Wujek Dobra Rada
22 września 2020, 09:45
"Nie powinno być tak, że władze państwowe wywierają wpływ na Kościół albo na odwrót. W Kanadzie to nie do przyjęcia" - powiedział facet-polityk, który wywarł wpływ na arcybiskupa Edmonton w sprawie zakazu :-)))))))))) LOL
WC
~Wojciech Chajec
22 września 2020, 09:44
I znowu nikt nie napisał, co takiego konkretnie zarzuca ten pan o. Rydzykowi.

Skomentuj artykuł

Ojciec Rydzyk z sankcjami. Decyzję podjął lokalny biskup
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.