Papież mianował nowego biskupa Nîmes

Papież mianował nowego biskupa Nîmes
fot. KTOTV / YouTube.com
KAI / tk

Biskup Robert Wattebled złożył rezygnację z pasterskich rządów w diecezji Nîmes (południowo-wschodnia Francja). Papież Franciszek mianował jego następcą dotychczasowego duszpasterza Tarbes i Lourdes, biskupa Nicolasa Brouweta.

Biskup Nicolas Brouwet urodził się 31 sierpnia 1962 r. w Suresnes, w diecezji Nanterre. Po ukończeniu studiów wyższych na Uniwersytecie Państwowym, gdzie uzyskał dyplom z historii (1984), wstąpił do Papieskiego Seminarium Francuskiego w Rzymie. Uczęszczał na kursy filozofii i teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, kończąc je uzyskaniem bakalaureatu z teologii. Następnie wstąpił do Instytutu Jana Pawła II, gdzie uzyskał licencjat kanoniczny. W latach 1986-88 odbywał służbę cywilną w Jerozolimie, ucząc języka francuskiego.

Nowy biskup Nîmes

Święcenia kapłańskie przyjął 27 czerwca 1992 r. dla diecezji Nanterre, gdzie pracował duszpastersko, w tym jako duszpasterz akademicki. Był także delegatem diecezjalnym ds. formacji seminarzystów w Nanterre (2003-2008); proboszczem parafii Saint-Pierre i Saint Jacques w Neuilly-sur-Seine; wykładowcą moralności i ojcem duchowym w proseminarium Maison Madeleine Delbrel (2006-2008). Jest członkiem Instytutu św. Jana (Johannesgemeinschaft) założonego przez kardynała Hansa Ursa von Balthasara.

11 kwietnia 2008 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem tytularnym Simiddica i biskupem pomocniczym diecezji Nanterre. Sakrę przyjął 29 czerwca 2008 r. 11 lutego 2012 r. został przeniesiony na stolicę biskupią Tarbes et Lourdes. W ramach Konferencji Biskupów Francji jest członkiem Rady ds. Ruchów i Stowarzyszeń Wiernych.

Na terenie diecezji Nîmes mieszka 420 tys. katolików i stanowią oni 57 proc. ludności. Posługuje im 115 duchownych, w tym 92 księży diecezjalnych i 23 zakonnych.

DEON.PL POLECA

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Kazimierz Panuś
Henryk Lacordaire, słynny XIX-wieczny francuski kaznodzieja, pisarz i działacz religijny. Po rezygnacji z dobrze zapowiadającej się kariery adwokata, został kapłanem, a wkrótce potem cenionym konferencjonistą wielkopostnym w katedrze Notre-Dame w Paryżu i w wielu miastach...

Skomentuj artykuł

Papież mianował nowego biskupa Nîmes
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.