"On był doprawdy nauczycielem swego ludu"

"On był doprawdy nauczycielem swego ludu"
(fot. wikipedia.org/Chuck Kennedy)
KAI/im

Jak żaden inny ze zwierzchników koptyjski patriarcha Szenuda III przez dziesiątki lat formował ludzi w swoim Kościele i miał na nich silny wpływ - podkreślił to w rozmowie z austriacką agencją katolicką "Kathpress" kard. Christoph Schönborn. Metropolita Wiednia zaznaczył, że zawsze z wielką wdzięcznością wspomina jego wizyty w stolicy Austrii. Niezapomniane też były uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, a następnie poświęcenie katedry koptyjskiej w Wiedniu.

- Widać było, jak pod jego posługą pasterską Kościół koptyjski rozkwitł, jak przeżywał wzrost wewnętrzny i zewnętrzny. Było to widoczne w ożywieniu życia monastycznego, w wysokim poziomie oświaty wiernych, w wielkim i przekonywującym ich zaangażowaniu -  stwierdził kard. Schönborn. Metropolita Wiednia przypomniał, że przez niemal 40 lat patriarcha Szenuda III w każdą środę głosił swoje sławne katechezy w katedrze św. Marka, które gromadziły tysiące wiernych.

DEON.PL POLECA
Od rewolucji egipskiej w 1952 roku z kraju wyemigrowało ponad dwa miliony koptów. Ich wspólnoty rozwinęły się w Europie, Ameryce Północnej i Australii. Dla nich patriarcha powołał duszpasterzy i przed kilkoma laty zaczął tworzyć diecezje oraz mianować biskupów.

W Austrii żyje ok. 10 tysięcy wyznawców Kościoła koptyjskiego. Na jego czele stoi bp Anba Gabriel. Od 2003 roku Kościół ten posiada w w tym kraju osobowość prawną.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"On był doprawdy nauczycielem swego ludu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.