Włodzimierz Smolarek pośmiertnie odznaczony

Zobacz galerię
Włodzimierz Smolarek pośmiertnie odznaczony
Pogrzeb wielokrotnego reprezentanta Polski w piłce nożnej Włodzimierza Smolarka w rodzinnym Aleksandrowie Łódzkim, 10 bm. Przy trumnie ojca Euzebiusz "Ebi" Smolarek. (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
PAP / ad

Włodzimierz Smolarek został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Podczas uroczystości pogrzebowych w Aleksandrowie Łódzkim odznaczenie - w imieniu prezydenta RP - rodzinie zmarłego przekazała wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska.

Odczytała również list, w którym prezydent Bronisław Komorowski podkreślił m.in., że "sukcesy Włodzimierza Smolarka były sukcesami nas wszystkich. Dzięki niemu dotrzymywaliśmy kroku piłkarskim potęgom nawet wtedy, gdy nie dawano nam większych szans".

Chełmińska złożyła też rodzinie zmarłego wyrazy współczucia w imieniu premiera Donalda Tuska.

Prezes PZPN Grzegorz Lato w swoim krótkim wystąpieniu podkreślił natomiast, że śmierć Włodzimierza Smolarka przyszła zbyt wcześnie. "Nie jestem przygotowany na tak szybkie odejście mojego kolegi, przyjaciela z boiska. Włodku - zdecydowanie za szybko. Byłeś legendą polskiego futbolu i pracownikiem PZPN. Miałeś wiele planów na przyszłość. Każda bramka strzelona przez reprezentację Polski będzie tobie dedykowana. Na pewno na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci" - powiedział Lato.

DEON.PL POLECA

Smolarek był honorowym obywatelem Aleksandrowa Łódzkiego. Zdaniem burmistrza Jacka Lipińskiego był również "największym ambasadorem" tego miasta. Dlatego uroczystości pogrzebowe w kościele św. Stanisława Kostki zostały podzielone na dwie części. Pierwsza ma oficjalny, świecki charakter. Po jej zakończeniu rozpocznie się część religijna. Jednym z kapłanów celebrujących nabożeństwo żałobne będzie kapelan łódzkiego sportu Paweł Miziołek.

W uroczystości bierze udział kilka tysięcy osób. Oprócz rodziny, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz piłkarskich, uczestniczą w niej również koledzy Smolarka z boiska, trenerzy, znajomi i kibice. Większość obserwuje jej przebieg na telebimie ustawionym przed kościołem. Na godz. 14 zaplanowano wymarsz konduktu żałobnego na cmentarz parafialny.

Włodzimierz Smolarek piłkarską karierę rozpoczął w zespole Włókniarza Aleksandrów Łódzki. Jako zawodnik z reprezentacją Polski wywalczył trzecie miejsce w MŚ w Hiszpanii w 1982 roku. Z zespołem Widzewa Łódź dwa razy zdobył tytuł mistrza Polski (1981, 1982) i raz Puchar Polski (1985). W swoim dorobku miał również Puchar Niemiec wywalczony z Eintrachtem Frankfurt (1988). Grał także w holenderskich zespołach Feyenoord Rotterdam i FC Utrecht.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Włodzimierz Smolarek pośmiertnie odznaczony
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.