Opowiedzmy się za pakistańskimi chrześcijanami

Opowiedzmy się za pakistańskimi chrześcijanami
(fot. PAP/EPA/STR)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej wyraził satysfakcję ze zwolnienia pakistańskiej nastolatki oskarżonej o bluźnierstwo. Z drugiej strony wskazał, że cała sprawa jest wyrazem panującego w Pakistanie bezprawia.

Wczoraj Rimsha Masih opuściła więzienie w Rawalpindi, w którym przebywała od trzech tygodni. Jak poinformował minister ds. harmonii narodowej i mniejszości Paul Bhatti, "została ona przewieziona w bezpieczne miejsce, gdzie pozostanie wraz z rodziną".

Przypadek Rimshy Masih przypomniał światu o prześladowaniu chrześcijan w Pakistanie w imię rzekomej obrony przed bluźnierstwem - uważa abp Silvano Tomasi, przedstawiciel Watykanu przy genewskich agendach ONZ. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreślił on, że Pakistan łamie w tym względzie prawo międzynarodowe oraz narusza podstawowe prawa człowieka.

Przypadek Rimshy Masih był tym bardziej skandaliczny, że obwiniona została osoba nieletnia i upośledzona. Zdaniem watykańskiego dyplomaty, wspólnota międzynarodowa powinna się ująć za chrześcijanami, którzy najczęściej padają ofiarą walki z rzekomymi bluźniercami.

DEON.PL POLECA

"Sytuacja mniejszości religijnych, a przede wszystkim chrześcijan w Pakistanie jest problematyczna - stwierdził abp Tomasi. - Ustawa o bluźnierstwie to narzędzie, które służy w istocie do oczyszczania kraju z chrześcijan. Przypadek Rimshy powinien być dla nas ostrzeżeniem. Trzeba postawić też kilka podstawowych pytań. Przede wszystkim, czego nauczają w tym kraju szkoły koraniczne, które w większości są zdominowane przez islamistów wykluczających wszelki dialog i tolerancję.

Miejscowe władze muszą podjąć wielkie starania, by kształtować nową mentalność. W tym konkretnym przypadku światowa opinia publiczna wypowiedziała się w sposób bardzo jednoznaczny w obronie nieletniej i upośledzonej osoby. W ten sposób możemy pomóc rządowi i władzom lokalnym w Pakistanie, aby bardziej zdecydowanie broniły praw wszystkich mieszkańców kraju, nie dzieląc ich na obywateli pierwszej i drugiej kategorii ze względu na ich przynależność religijną".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Opowiedzmy się za pakistańskimi chrześcijanami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.