Orędzie papieża Franciszka: Uczyńmy z niestosowania przemocy zasadę naszych działań

Orędzie papieża Franciszka: Uczyńmy z niestosowania przemocy zasadę naszych działań
Fot. Grzegorz Gałązka
PAP / tk

- Każda wojna, każda zbrojna konfrontacja zawsze kończy się klęską wszystkich - to słowa papieża Franciszka z ogłoszonego orędzia wideo, przedstawiającego intencję modlitw na kwiecień o niestosowanie przemocy. Przesłanie nagrano przed hospitalizacją papieża, który od środy przebywa w rzymskiej klinice Gemelli z powodu infekcji dróg oddechowych.

W nagraniu przygotowanym przez Światową Sieć Modlitwy Papieża, Franciszek powiedział: "Żyć, mówić i działać bez przemocy nie oznacza rezygnacji ani przegranej czy wyrzeczenia się czegokolwiek. Jest to aspirowanie do wszystkiego".

DEON.PL POLECA
Papież przywołał słowa św. Jana XXIII z encykliki "Pacem in terris", ogłoszonej 60 lat temu, że "wojna jest szaleństwem, czymś dalekim od racjonalności".

"Każda wojna zawsze kończy się klęską wszystkich"

- Każda wojna, każda konfrontacja zbrojna zawsze kończy się klęską wszystkich - oświadczył Franciszek.

DEON.PL POLECA

Wezwał: "Rozwijajmy kulturę pokoju. Pamiętajmy, że nawet w przypadku uzasadnionej obrony celem jest pokój. I że tylko pokój bez broni może być trwałym pokojem".

- Uczyńmy z niestosowania przemocy, tak w życiu codziennym, jak i w stosunkach międzynarodowych zasadę naszych działań. Módlmy się o szersze upowszechnienie kultury niestosowania przemocy, co wiąże się ze zmniejszeniem użycia broni zarówno przez państwa, jak i przez obywateli - zaapelował papież.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Orędzie papieża Franciszka: Uczyńmy z niestosowania przemocy zasadę naszych działań
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.