Oskar Romero główną postacią ŚDM w Panamie

Oskar Romero główną postacią ŚDM w Panamie
(Giobanny Ascencio y Raul Lemus - Grupo Cinteupiltzin CENAR El Salvador / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)
Logo źródła: L'Osservatore Romano CNA / CNS / Catholic Register / Rome Reports / kw

ŚDM w 2019 r. w Panamie będzie przebiegał pod znakiem Oskara Arnolfa Romero, biskupa męczennika, zabitego w trakcie odprawiania Mszy św., którego dziś Kościół czci jako błogosławionego.

Na ten temat wypowiedzieli się liczni panamscy hierarchowie, którzy odpowiedzieli na prośbę Watykanu, by przesłać propozycje dotyczące patrona nadchodzących ŚDM.

- Ludność Ameryki Centralnej ma wielkie nabożeństwo do salwadorskiego hierarchy. Jest on symbolem nadziei dla wszystkich narodów Ameryki Łacińskiej - powiedział bp Manuel Ochogavia Barahona z Colon w Panamie.

- Sądzę, że postać Romero zawsze będzie najlepszym przykładem, za którym powinni podążać chrześcijanie - był on bliski innym, nie obawiał się pokazywać niesprawiedliwości i głosić Dobrej Nowiny - mówił arcybiskup Panamy, Jose Domingo Ulloa Mendieta.

Bł. Oskar Romero został zamordowany w 1980 roku podczas sprawowania Mszy w kaplicy lokalnego szpitala po tym, gdy apelował do rządu o przerwanie spirali przemocy i łamania praw człowieka. Papież Franciszek beatyfikował go jako męczennika 23 maja 2016 roku.

Panamscy hierarchowie - abp Jose Domingo Ulloa Mendieta i kard. Jose Lacunza Maestrojuan - pojawili się na ostatniej audiencji ogólnej w Rzymie już po zakończeniu ŚDM w Krakowie.

Choć zasugerowali oni papieżowi, by to bł. Oskar Romero został patronem ŚDM w Panamie, ostateczną decyzję podejmie niebawem Franciszek.

Publikujemy również wywiad z kardynałem José Luis Lacunza Maestrojuánem, biskupem miasta David, przeprowadzony przez L'Osservatore Romano po audiencji ogólnej:

Gianluca Biccini: Jak ksiądz kardynał przyjmuje decyzję Papieża Franciszka [o organizacji ŚDM w Panamie]?

Kardynał José Luis Lacunza Maestrojuán: Z wielką radością i jako wyzwanie dla mnie, dla Panamy i dla Kościoła lokalnego; musimy bowiem dokonać ogromnego wysiłku, aby sprostać temu wszystkiemu, co wiąże się z przyjęciem - i zajęciem się nimi - tak wielkiej ilości młodych ludzi, którzy, jak mamy nadzieję, wyruszą w drogę, zwłaszcza ze Środkowej i Południowej Ameryki. Są dobre połączenia, i sądzimy, że wybór Panamy jest szansą dla wielu młodych ludzi, aby przemieścić się w sposób ekonomiczny i szybki.

Dlaczego Papież z Ameryki Łacińskiej chciał, aby to była właśnie Panama?

Sądzę, że jest to spójne z jego troską o peryferie, przy uznaniu Panamy za centralne miejsce, które może przyjąć wielką liczbę młodzieży z Ameryki Środkowej, nie mającej wielkich możliwości.

Czy są jakieś postaci duchowe, będące punktem odniesienia?

W chwili obecnej główną jest abp Romero, który został beatyfikowany przed rokiem, a który obrał ten sam co Papież Franciszek kierunek duszpasterski - obrony najbardziej potrzebujących i wykluczonych.

Był człowiekiem, pasterzem, który za życia bronił praw najuboższych i wolności wszystkich ludzi, pomimo ucisku rządu wojskowego i dyktatorskiego. Uważam, że to może być głosem otuchy także dla grup społecznych, które jeszcze się podnoszą w niektórych krajach Ameryki Środkowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Margaret Silf

Sztuka podejmowania mądrych decyzji

Każdego dnia dokonujemy nawet kilkuset wyborów. Niejednokrotnie wiąże się to z dużym stresem. Margaret Silf daje wskazówki, jak sprawnie i umiejętnie podejmować decyzje. Pomaga uczynić proces decydowania mniej stresującym, a jednocześnie...

Skomentuj artykuł

Oskar Romero główną postacią ŚDM w Panamie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.