PAH i Caritas Polska rozpoczęły wspólne działania na rzecz Jemeńczyków

PAH i Caritas Polska rozpoczęły wspólne działania na rzecz Jemeńczyków
(fot. shutterstock.com)
PAP / jp

Polska Akcja Humanitarna i Caritas Polska wspólnie rozpoczęły działania na rzez Jemeńczyków. Pieniądze przeznaczone przez PAH i Caritas Polska zostaną wykorzystane na doposażenie i utrzymanie lokalnej kliniki w Jemenie - poinformował PAP w środę Rafał Grzelewski z PAH.

Podkreślił, że Jemen przeżywa największy kryzys humanitarny na świecie, a tysiące osób uciekło z tego kraju przed śmiercią i głodem.

- Sytuacja jest na tyle krytyczna, że największe polskie organizacje pomocowe - PAH i Caritas Polska - zdecydowały się pomóc uchodźcom - poinformował Grzelewski w przekazanym PAP komunikacie.

- Jednym z największych problemów jest brak opieki medycznej. Środki finansowe przeznaczone przez Polską Akcję Humanitarną oraz Caritas Polska zostaną wykorzystane na doposażenie i utrzymanie lokalnej kliniki, która dla wielu ludzi jest jedyną szansą na kontakt z lekarzem. Niestety w placówce brakuje podstawowego sprzętu medycznego. W wyniku udzielonego wsparcia w pierwszej kolejności zakupiony zostanie sprzęt laboratoryjny umożliwiający wykonanie podstawowych analiz. Organizacje przeznaczą także część funduszy na doszkolenie lokalnego personelu medycznego. Przeprowadzone zostaną również szkolenia skierowane do uchodźców z zakresu profilaktyki chorób takich, jak: cholera, malaria, błonica czy denga - zaznaczył Grzelewski.

- Chcemy połączyć siły dla tych, którzy sił mają coraz mniej - mówi zastępca dyrektora Caritasu Polska Jarosław Bittel.

- Nieczęsto się zdarza, że dwie polskie organizacje współdziałają w jednym konkretnym miejscu, co pokazuje rangę problemu. W grudniu odwiedziliśmy wspólnie obóz dla jemeńskich uchodźców w Obocku, gdzie dokonaliśmy rozpoznania potrzeb i ustaliliśmy plan pomocy livelihoodowej, którą zajmuje się niewiele organizacji. Będąc w Dżibuti, zidentyfikowaliśmy między innymi takie potrzeby, jak pomoc w dostarczeniu źródeł utrzymania, pomoc medyczna, w tym pomoc psychologiczna dla ofiar PTSD (zespół stresu pourazowego - PAP) oraz szkolenia dla personelu medycznego - podkreślił zastępca dyrektora Caritasu Polska.

- PAH i Caritas Polska zdecydowały się też wesprzeć uchodźców z obozu Markezi. Wielu z nich jest rybakami, którzy stracili możliwości zarobkowania. Brakuje im łodzi, sieci i sprzętu do połowu ryb - mówi Rafał Chibowski z PAH.

- Niektórzy z nich, by wyprawić się w morze, korzystają z prowizorycznych tratw zrobionych z plastikowych butelek. Takie tratwy są bardzo niestabilne i narażają rybaków na niebezpieczeństwo zatonięcia - zaznaczył Chibowski.

Dodał, że dzięki wsparciu obu organizacji, rybacy zostaną wyposażeni w niezbędny sprzęt, co umożliwi im zdobycie pożywienia dla siebie i swoich rodzin.

Tocząca się od końca 2014 r. wojna w Jemenie oraz blokada granic sprawiły, że wielu ludzi zdecydowało się uciec do oddalonego o 30 km drogą morską Dżibuti. Organizacje apelują do Polaków o okazanie solidarności i pomocy ofiarom tego olbrzymiego kryzysu.

Można pomóc Jemeńczykom, wpłacając pieniądze: przelewem na konto PAH: Alior Bank SA 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem "Jemen", przez stronę internetową: https://www.pah.org.pl/wplac/?form=sos-jemen, dołączając do klubu PAH SOS: www.pah.org.pl/klub-pah-sos/ i wspierając PAH comiesięczną darowizną oraz organizując zbiórkę pieniędzy: https://www.pah.org.pl/zaangazuj-sie/dla-kazdego/

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PAH i Caritas Polska rozpoczęły wspólne działania na rzecz Jemeńczyków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.