Pakistan: 24-letni chrześcijanin skazany na śmierć za „bluźnierstwo”

Pakistan: 24-letni chrześcijanin skazany na śmierć za „bluźnierstwo”
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
KAI/dm

30 maja w Pakistanie sąd skazał 24-letniego chrześcijanina na karę śmierci za bluźnierstwo przeciw prorokowi Mahometowi. Wyrok zapadł w pierwszej instancji i obrona zapowiedziała apelację, wskazując na liczne uchybienia w procesie.

Nouman Asghar pochodzi z miasta Bahawalpur w prowincji Pendżab i tam też miało miejsce postępowanie sądowe.

Został aresztowany jeszcze w 2019 roku, gdyż znaleziono na chacie na WhatsApp’ie w jego telefonie „bluźniercze” rysunki proroka Mahometa.

Ten sam los spotkał jego przyjaciela Sunny’ego Mushtaqa - przy czym wobec tego drugiego nie ogłoszono jeszcze wyroku.

Sam Nouman czekał na publikację wyroku blisko pięć miesięcy od czasu zamknięcia procesu w styczniu.

Adwokat Aneeqa Maria Anthony z organizacji pozarządowej „The Voice”, wskazuje, że „sąd zignorował wszystkie procedury i odrzucił wszelkie dowody na korzyść oskarżonych. Chciał tylko dopełnić swego „świętego obowiązku”, „skazując domniemanego bluźniercę”.

Prawnik dodaje, że rodziny chłopców bardzo cierpią i nie zgadzają się z oskarżeniem. Wskazują, że Nouman i Sunny jedynie otrzymali obrazki, które przesłał do nich młody muzułmanin Bilal Ahmad.

Organy policyjne i sądowe zupełnie jednak zignorowały ten fakt, nie podejmując żadnej akcji przeciw Ahmadowi. Pokazuje to podwójne standardy, jakie obowiązują w stosowaniu prawa przeciw bluźnierstwu.

KAI/dm

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Johann Baptist Metz

Co nam pozostanie, gdy osiągniemy pełny sukces w zabliźnieniu wszelkich ran? Człowiek? Jaki człowiek? Samo pojęcie humanum jest dość abstrakcyjne; nierzadko wypływa z naiwnej, optymistycznej antropologii, która już dawno wyparła z historii człowieka problem zła...

Skomentuj artykuł

Pakistan: 24-letni chrześcijanin skazany na śmierć za „bluźnierstwo”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.