Ogromne powodzie w Pakistanie. Jedna trzecia kraju pod wodą, nie żyje ponad 1,3 tys. osób

Ogromne powodzie w Pakistanie. Jedna trzecia kraju pod wodą, nie żyje ponad 1,3 tys. osób
Fot. PAP/EPA/REHAN KHAN
PAP / tk

W Pakistanie wskutek trwających od końca sierpnia powodzi, które zalały jedną trzecią kraju zginęło 18 kolejnych osób, w tym 8 dzieci - poinformowały władze kraju. Łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi 1343. Kataklizm dotknął 33 z 220 mln mieszkańców Pakistanu.

Powodzie w Pakistanie

Woda zmiotła 1,6 mln domów, ponad 5,7 tys. dróg, zerwała blisko 250 mostów, zniszczyła linie kolejowe i telekomunikacyjne - wylicza agencja Reutera. Padło także 750 tys. zwierząt hodowlanych, woda zalała ponad 800 tys. hektarów pół. Rząd szacuje straty na co najmniej 10 mld dolarów.

Powodzie zostały wywołane rekordowymi deszczami monsunowymi i topnieniem lodowców w górach na północy kraju. Najbardziej ucierpiała położona na południu prowincja Sindh. Znajdujące się w niej największe słodkowodne jezioro w Pakistanie może niedługo wystąpić z brzegów. W jednym miejscu dokonano już kontrolnego przerwania wałów, co wymagało ewakuowania 100 tys. osób.

Między czerwcem a sierpniem w Pakistanie spadło o 190 proc. więcej deszczu niż wynosi 30-letnia krajowa średnia - w sumie 390,7 mm. Meteorolodzy nie przewidują poprawy warunków we wrześniu, a południowe prowincje kraju przygotowują się na napływ wody z rzeki Indus.

DEON.PL POLECA

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na zalanych terenach ponad 6,4 mln osób potrzebuje pomocy humanitarnej.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński, ks. Krzysztof Porosło, Dawid Gospodarek

Zobacz, jak Duch Święty łączy Kościół 

Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ogromne powodzie w Pakistanie. Jedna trzecia kraju pod wodą, nie żyje ponad 1,3 tys. osób
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.