Pakistan: młodzi przygotowują się do Synodu Biskupów na ich temat

Pakistan: młodzi przygotowują się do Synodu Biskupów na ich temat
(fot. gary yim / shutterstock.com)
KAI / kk

Pakistańska młodzież zaangażowała się w przygotowania do Synodu Biskupów na temat młodych. W spotkaniu zorganizowanym w archidiecezji Karaczi wzięło udział ponad 50 delegatów z różnych parafii i ruchów młodzieżowych. Na spotkaniu mówiono o wyzwaniach stojących przed młodymi ludźmi w codziennym życiu i społeczeństwie.

"Chcemy, aby nasza młodzież aktywnie angażowała się na rzecz budowania lepszej przyszłości swych rodzin i Kościoła" - powiedziała agencji Fides siostra Saima Arthur. O potrzebie rozeznawania powołania napisał też do młodych biskup diecezji Hyderabad - Samson Shukardin.

Na początku Wielkiego Postu jedno ze stowarzyszeń chrześcijańskich rozpoczęło akcję "Lifestyle". Ma ona na celu pomóc młodym Pakistańczykom wzrastać w życiu duchowym i sakramentalnym, a także uświadomić im ich powołanie misyjne. Dziś młodzi mogą być świadkami Chrystusa Zmartwychwstałego także w mediach społecznościowych - podkreśla koordynator stowarzyszenia Ayyaz Gulzar. Kościół pragnie jednak, by zanim pójdą głosić, szukali wyjątkowej relacji z Jezusem, zwłaszcza przez Eucharystię, adorację i sakrament spowiedzi i tą duchowością żyli także w mediach.

Pakistan: czworo chrześcijan zastrzelonych w zamachu. Atak miał podłoże religijne >>

Do młodzieży skierował swe orędzie także biskup innej diecezji pakistańskiej - Hyderabad w prowincji Sindh na południu kraju, Samson Shukardin OFM. Wezwał ich, aby podjęli poważnie swe powołanie: "Bądźcie gotowi nieść Ewangelię Chrystusową innym młodym". Chcąc towarzyszyć im w rozeznawaniu ich powołania czy to do kapłaństwa, życia zakonnego czy do małżeństwa, w życiu społecznym i zawodowym, hierarcha zamierza utworzyć "preseminarium", które ma pomóc młodym odkryć własną drogę podążania za Chrystusem i doprowadzić ich do niższego seminarium duchownego.

"Być może to początek nowego sposobu odczytywania Soboru Watykańskiego II" [SYNOD] >>

W wypowiedzi dla Fidesu biskup wyjaśnił, że gdy w 2015 obejmował rządy w diecezji, bardzo smucił go brak powołań na tym terenie. Toteż już w rok później zaczął pracować, wraz z miejscowymi kapłanami, nad tą sprawą i wkrótce diecezja zorganizowała obóz powołaniowy z udziałem 12 młodych ludzi. Dwóch z nich poszło do seminarium niższego, pozostali natomiast w swych parafiach nadal rozwijali się na płaszczyźnie duchowej i ludzkiej.

Pakistan: w kościele w Kwecie, zniszczonym przez zamach, odbędą się uroczystości świąteczne >>

Diecezja Hyderabad wyodrębniła się w 1958 z archidiecezji Karaczi, po czym w 2001 przeżyła nowy podział, gdy Jan Paweł II wydzielił z niej częśćè ziem, tworząc prefekturę apostolską Quetty. Obecnie diecezja zajmuje obszar ok. 137,4 tys. km kw., ma 16 parafii a na jej terenie żyją m.in. grupy etniczne Kachi, Kholi i Parkari.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pakistan: młodzi przygotowują się do Synodu Biskupów na ich temat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.