Papieski telegram na Haiti. Franciszek "wyraża swój smutek i potępia wszelkie formy przemocy"

Papieski telegram na Haiti. Franciszek "wyraża swój smutek i potępia wszelkie formy przemocy"
Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI/mł

W telegramie wysłanym dziś papież Franciszek potępia zabójstwo prezydenta Haiti i apeluje do mieszkańców tego kraju o pojednanie. Do jego apelu dołączyli się haitańscy biskupi. 

Ojciec Święty stanowczo potępił zabójstwo 53-letniego prezydenta Haiti Jovenela Moïse'a i zaapelował do mieszkańców tego kraju o pojednanie. Telegram w jego imieniu wystosował sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin.

Oto tekst papieskiego telegramu w tłumaczeniu na język polski:

Dowiedziawszy się o haniebnym zabójstwie Jego Ekscelencji Pana Jovenela Moïse'a, Prezydenta Haiti, Jego Świątobliwość Papież Franciszek składa kondolencje narodowi haitańskiemu i jego małżonce, która również została ciężko ranna i której życie poleca Bogu. Modląc się do Ojca Miłosierdzia o spokój duszy zmarłego, Ojciec Święty wyraża swój smutek i potępia wszelkie formy przemocy jako sposobu rozwiązywania kryzysów i konfliktów. Życzy drogiemu narodowi haitańskiemu przyszłości w braterskiej zgodzie, solidarności i dobrobycie. Na znak pocieszenia modli się o obfite Boże błogosławieństwo dla Haiti i wszystkich jego mieszkańców.

Kardynał Pietro Parolin
Sekretarz Stanu Jego Świątobliwości

Także haitańscy biskupi wyrazili ubolewanie i potępienie „niedopuszczalnym i odrażającym” zabójstwem prezydenta Jovenela Moïse i zranieniem jego małżonki, Martine Moise, która obecnie przebywa w szpitalu w bardzo ciężkim stanie. Padli oni ofiarą napaści uznojonego komanda, które wtargnęło do ich domu w nocy z wtorku na środę. Czterech domniemanych zabójców zostało zabitych, a dwóch aresztowanych przez haitańskie organy ścigania.

„Odłóżcie broń, wybierzcie życie, wybierzcie braterskie współistnienie w interesie wszystkich i w interesie Haiti" - tak brzmi żarliwy apel biskupów. Konferencja Episkopatu Haiti składa szczere kondolencje rodzinom pary prezydenckiej i modli się, aby „dusza zmarłego spoczywała w pokoju”, a jego małżonka „szybko powróciła do zdrowia”.

Biskupi przestrzegają, że przemoc może jedynie wywołać przemoc i doprowadzić do nienawiści, nigdy nie pomoże wyjść ich krajowi z politycznego impasu, który może być rozwiązany jedynie na drodze dialogu, poszukiwania konsensusu, ducha kompromisu, dla dobra wspólnego ich ojczyzny.

Konferencja Episkopatu zachęca po raz kolejny „synów i córki narodu do przezwyciężenia pychy i interesów partykularnych, aby wspólnie, przy stole, szukać rozwiązania haitańskiego, tak upragnionego przez naród, podyktowanego miłością do Haiti i wartościami narodu". Na zakończenie biskupi zawierzyli swą ojczyznę wstawiennictwu Maryi, aby „przyszła nam z pomocą i wyzwoliła Haiti z sideł nienawiści i zła”.

Źródło: KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
George A. Maloney SJ
23,03 zł
32,90 zł

Pozostaje nam mistyka 

Chrześcijanin przyszłości będzie musiał być mistykiem – stwierdził kiedyś słynny teolog katolicki Karl Rahner. Nam jednak rzadko udaje się „widzieć” Boga w sobie i wokół siebie.

Autor zaprasza do podjęcia modlitwy...

Skomentuj artykuł

Papieski telegram na Haiti. Franciszek "wyraża swój smutek i potępia wszelkie formy przemocy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.