Papieskie błogosławieństwo dla najstarszej Europejki

Papieskie błogosławieństwo dla najstarszej Europejki
(fot. youtube.com)
5 lat temu
KAI / jm

W dniu swoich 116. urodzin najstarsza mieszkanka Europy, Emma Morano otrzymała dyplom z błogosławieństwem papieża Franciszka. Ojciec Święty życzy jej też "dobrego zdrowia, pogody ducha i wszelkiego dobra".

Urodzona 29 listopada 1899 r. w Civiasco koło Vercelli Morano jest także drugą najstarszą kobietą świata, po Susannah Mushatt Jones z USA, która 116 lat skończyła 6 lipca br. Są to najprawdopodobniej jedyne dwie żyjące osoby urodzone przed 1900 r.

Morano pracowała w fabryce juty, a następnie jako kucharka. Na emeryturę przeszła w wieku 75 lat. Życie Emmy stało się kanwą dla spektaklu teatralnego, który napisali Mariangela Camocardi i Federico Spinozzi. Jego premiera odbędzie się 12 marca 2016 r. w miejscowości Verbania, w której mieszka Morano.

Wśród tajemnic swej długowieczności jubilatka wymienia dietę: dwa jajka dziennie, makaron z mielonym mięsem, owoc i jedną piemoncką pralinkę gianduiotto, ale także fakt, że po separacji z mężem w 1938 r. postanowiła pozostać sama, bo - jak mówi - nie chciała, by ktoś nią rządził.

Jej siostra Angela także zmarła w sędziwym wieku - miała prawie 103 lata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papieskie błogosławieństwo dla najstarszej Europejki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.