Franciszek: czasem dochodzi do przemocy w środowisku określanym jako religijne

Franciszek: czasem dochodzi do przemocy w środowisku określanym jako religijne
(fot. giulio napolitano / shutterstock.com)
1 rok temu
PAP / jb

Papież Franciszek powiedział w czwartek, że do przemocy dochodzi czasem "w środowisku, które określa się jako religijne, ale w rzeczywistości jest ideologiczne". Mówił o tym w wystąpieniu na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.

 

Franciszek udał się na uniwersytet na inaugurację wystawy arabskiej kaligrafii, którą zorganizowano w hołdzie zmarłemu w zeszłym roku przewodniczącemu Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kardynałowi Jean-Louisowi Tauranowi z Francji.

Na ekspozycję składają się prace artysty z Arabii Saudyjskiej Othmana Alkhuzaiema.

Papież podkreślił: "Bardzo często także my, kobiety i mężczyźni wiary, ograniczamy się do dawania wskazówek zamiast przede wszystkim przekazywać doświadczenia wartości i cnót. W ten sposób, w obliczu konfliktów i potrzeby budowy pokoju, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że naszemu przesłaniu grozi to, że będzie oderwane od rzeczywistości i pozostanie niewysłuchane".

"Nawet środowisko, które określa się jako religijne, ale w rzeczywistości jest ideologiczne, wywołuje w niektórych osobach uczucia przemocy czy wręcz pragnienie zemsty" - dodał Franciszek.

Zwrócił także uwagę na potrzebę wychowywania w duchu pokoju. "Musimy wziąć na siebie odpowiedzialność za oczekiwania i trwogi wielu naszych braci i sióstr. Nie możemy pozostać obojętni i ograniczać się do wezwań o pokój"- wskazał.

Papież zaznaczył, że wszyscy - i wychowawcy, i uczniowie - muszą "codziennie budować i chronić pokój".

Kładąc nacisk na znaczenie dialogu powiedział: "Nie tylko wierzący, ale wszyscy ludzie powodowani dobrą wolą wiedzą, jak bardzo jest on potrzebny we wszystkich swoich formach".

"Prowadzenie dialogu nie służy tylko zapobieganiu i rozwiązywaniu konfliktów, ale jest to sposób na ukazanie wartości i cnót, jakie Bóg zapisał w sercu każdego człowieka" - dodał.

"Jak bardzo potrzebujemy ludzi wiary nauczających prawdziwego dialogu przy wykorzystaniu każdej możliwości i okazji" - oświadczył Franciszek na Lateranie. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Franciszek: czasem dochodzi do przemocy w środowisku określanym jako religijne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.