Papież do buddystów z Mongolii: nie wolno stosować religii do usprawiedliwiania przemocy

Papież do buddystów z Mongolii: nie wolno stosować religii do usprawiedliwiania przemocy
fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
PAP / ml

Jezus i Budda byli budowniczymi pokoju, propagując niestosowanie przemocy, nie wolno stosować religii do usprawiedliwiania przemocy – powiedział Franciszek do delegacji buddystów z Mongolii.

„Pokój jest dziś palącym pragnieniem ludzkości. Dlatego też, poprzez dialog na wszystkich szczeblach, należy pilnie promować kulturę pokoju i niestosowania przemocy oraz działać na rzecz jej rozwoju. Dialog ten musi zachęcać wszystkich do odrzucenia przemocy we wszelkich jej formach, w tym przemocy wobec środowiska. Niestety, są tacy, którzy nadal nadużywają religii, wykorzystując ją do usprawiedliwiania aktów przemocy i nienawiści. Jezus i Budda byli budowniczymi pokoju i propagatorami niestosowania przemocy” – stwierdził Ojciec Święty.

Papież przypomniał, że „głównym przesłaniem Buddy było niestosowanie przemocy i pokój. W świecie wyniszczonym konfliktami i wojnami, jako przywódcy religijni, głęboko zakorzenieni w naszych doktrynach religijnych, mamy obowiązek wzbudzać w ludzkości wolę wyrzeczenia się przemocy i budowania kultury pokoju. Chociaż obecność bardziej formalnych wspólnot wiernych katolickich w waszym kraju jest stosunkowo niedawna, a ich liczba niewielka, ale znacząca, Kościół jest w pełni zaangażowany w promowanie kultury spotkania” – zaznaczył Franciszek.

Ojciec Święty zachęcił swych gości do umocnienia „naszej przyjaźni dla dobra wszystkich”. Przypomniał, że Mongolia ma długą tradycję pokojowego współistnienia różnych religii, a w tym roku przypada 30. rocznica istnienia Prefektury Apostolskiej w tym kraju, a także nawiązania stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Mongolią.

DEON.PL POLECA

„Mam nadzieję, że ta starożytna historia harmonii w różnorodności może być kontynuowana także dzisiaj, poprzez skuteczne wprowadzanie w życie wolności religijnej i promowanie wspólnych inicjatyw na rzecz dobra wspólnego. Wasza dzisiejsza obecność tutaj jest sama w sobie znakiem nadziei" – powiedział papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież do buddystów z Mongolii: nie wolno stosować religii do usprawiedliwiania przemocy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.