Papież do chorych o znaczeniu sakramentów

Papież do chorych o znaczeniu sakramentów
(fot. Grzegorz Gałązka)
PAP / slo

Znaczeniu "sakramentów leczących" poświęcił papież swoje orędzie na obchodzony 11 lutego XX Światowy Dzień Chorego. Jego hasło brzmi: "Wstań i chodź! ... Twoja wiara cię ocaliła" (Łk 17,19). Opublikowało je Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Jak dowiedziała się KAI w najbliższych dniach Stolica Apostolska opublikuje również tłumaczenie całego orędzia w języku polskim.

Ojciec Święty zachęca chorych i cierpiących, by w wierze odnaleźli "pewną kotwicę" i zaznacza, że ten, kto wierzy nigdy nie jest sam. Zapewnia ich oraz posługujących im kapłanów o swej bliskości. Podkreśla, że na wzór Chrystusa wierni są wezwani do pochylenia się nad ludzkimi cierpieniami duchowymi i materialnymi, aby je leczyć.

Następnie Ojciec Święty mówiąc o sakramentach leczących, czyli pokuty i pojednania oraz namaszczenia chorych, zaznacza, że ich naturalnym dopełnieniem jest Komunia Eucharystyczna. Są to sakramenty ukazujące ścisłe powiązanie zdrowia fizycznego i uzdrowienia zranień duszy.

Ojciec Święty postuluje dowartościowanie sakramentu namaszczenia chorych, który nie powinien być uważane za mniejszy od innych". Sakrament ten zasługuje dziś na poważniejsze rozważenie, zarówno w refleksji teologicznej jak i w działalności duszpasterskiej wobec chorych.

Orędzie podkreśla także znaczenie Eucharystii. Otrzymana podczas choroby "przyczynia się w szczególny sposób do dokonania takiego przekształcenia", które "łączy chorego z ofiarą jaką Jezus złożył z samego Siebie Ojcu dla zbawienia wszystkich". Stąd papież wzywa całą wspólnotę kościelną, w szczególności parafie do "zwrócenia uwagi, by zapewnić osobom chorym i starszym możliwość częstego przyjmowania Komunii św."

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież do chorych o znaczeniu sakramentów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.