Papież do farmaceutów: każdy może przyczynić się do szerzenia kultury troski

Papież do farmaceutów: każdy może przyczynić się do szerzenia kultury troski
Fot. PAP/EPA/Riccardo Antimiani
KAI / tk

Papież spotkał się z pracownikami międzynarodowej sieci aptek „Apoteca natura”, promującej służbę biznesu dla dobra wspólnego. Franciszek podkreślił potrzebę troski i harmonii we współczesnym świecie, chwaląc inicjatywy, które starają się wprowadzać je w życie.

Sieć „Apoteca natura” wytyczyła sobie za cel „postawienie osoby w centrum: wysłuchania klientów, rozumienia ich i prowadzenia ku osiągnięciu zdrowia”. Firma pragnie także wcielać ideały zrównoważonego rozwoju i transparentności. Papież docenił tę próbę nowego podejścia do biznesu, odchodzącego od wizji jednostronnie opartej na rachunku zysku i strat mierzonych przyrostem kapitału.

Papież do farmaceutów

- W sieci waszych aptek dostrzegam także inną trafną intuicję: próbę rozwinięcia tego, co już samo w sobie jest cechą charakterystyczną farmaceutów, czyli spersonalizowanej relacji z mieszkańcami danego terenu, pewnej umiejętności słuchania, aby móc doradzić i pokierować... – zaznaczył papież

- Choć nie jest to wasz wynalazek, proponujecie „inwestować” właśnie w ten aspekt, który jest bardzo ważny z punktu widzenia podstawowej opieki zdrowotnej. Niestety, z różnych powodów, postać lekarza rodzinnego prawie zniknęła, a ryzyko polega na tym, że w celu uprzywilejowania eksperckości zaniedbuje się dobrą jakość lokalnych usług zdrowotnych, lub że są nadmiernie zbiurokratyzowane i skomputeryzowane, przez co skutecznie wykluczają i marginalizują osoby starsze lub słabo wykształcone – powiedział Franciszek.

DEON.PL POLECA

- Oczywiście, apteki nie mogą wyręczyć państwowej służby zdrowia, ale z pewnością mogą zaspokoić realną potrzebę ludzi, rekompensując pewne braki - dodał papież.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Józef Kijas OFMConv

13 marca 2013 r. kardynał Jorge Mario Bergoglio, jezuita i dotychczasowy arcybiskup Buenos Aires, został wybrany na papieża. Przybrał imię świętego z Asyżu. Nieprzypadkowo. Franciszek, skromny, rozumiejący biednych i doświadczonych przez los, stał blisko ludzi....

Skomentuj artykuł

Papież do farmaceutów: każdy może przyczynić się do szerzenia kultury troski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.