Papież do młodych: podążajcie drogami braterstwa i budujcie mosty

Papież do młodych: podążajcie drogami braterstwa i budujcie mosty
Papież Franciszek na spotkaniu ze wspólnotą Chemin Neuf (fot. Vatican Media / EPA / PAP)
1 miesiąc temu

- Drodzy młodzi, zachęcam was, abyście nie bali się kroczyć drogami braterstwa i budować mosty między ludźmi, między narodami, w świecie, w którym wciąż wznosi się tak wiele murów z obawy przed innymi - powiedział papież Franciszek spotkając się z 35 młodymi członkami wspólnoty Chemin Neuf, zaangażowanymi w politykę.

Założona w 2014 r. "wspólnota polityczna" w ramach ruchu Chemin Neuf zrzesza młodych ludzi w wieku od 18 do 33 lat, pochodzących z różnych krajów i kultur politycznych, którzy pragną poświęcić swoje życie służbie światu według "serca Boga". Wspólnota podkreśla, że ma wymiar ekumeniczny i duchowość, która jest „skrzyżowaniem życia odnowy charyzmatycznej i dziedzictwa św. Ignacego".

Nawiązując do obecnej pandemii Franciszek zachęcił młodych, aby ich „zaangażowanie i entuzjazm w służbie innym, ukształtowane mocą Ewangelii Chrystusa przywróciły wielu ludziom, a zwłaszcza wielu młodym, smak życia i nadzieję na przyszłość". Zaznaczył, że poprzez ich inicjatywy, projekty i działania, czynią oni widzialnym „Kościół ubogi z ubogimi i dla ubogich, Kościół wychodzący, który jest blisko ludzi w sytuacjach cierpienia, niepewności, marginalizacji i wykluczenia".

Franciszek przypomniał, że członkowie Chemin Neuf również stają przed „wyzwaniami, w których stawką jest zdrowie naszego wspólnego domu", poczynając od „nawrócenia ekologicznego, które uznaje wybitną godność każdej osoby, jej wartość, kreatywność i zdolność do poszukiwania i promowania dobra wspólnego".

Papież podkreślił, że pandemia uczy nas, „iż wszyscy jesteśmy na tej samej łodzi i że będziemy w stanie przezwyciężyć trudności tylko wtedy, gdy zgodzimy się pracować razem". Zaznaczył, że przyjazd młodych do Rzymu jest także spotkaniem, na którym będą mówili o migrantach i ich przyjmowaniu. Zachęcił, by trwali w swoich przekonaniach i w wierze, nigdy nie zapominając, „że Chrystus żyje, że wzywa was, byście odważnie za Nim szli”. „Obyście wytworzyli więzy przyjaźni, braterskiego dzielenia się, dla lepszego świata” – stwierdził Franciszek na zakończenie swego przemówienia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis
25,94 zł
39,90 zł

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Papież do młodych: podążajcie drogami braterstwa i budujcie mosty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.