Papież do naukowców: Nie wszystko co technicznie możliwe jest moralnie dopuszczalne

Papież do naukowców: Nie wszystko co technicznie możliwe jest moralnie dopuszczalne
Fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI
KAI / tk

- Nie wszystko co technicznie możliwe jest moralnie dopuszczalne - papież Franciszek przypomniał tę zasadę badaczom z niemieckiej organizacji zajmującej się rozwojem nauki, których przyjął na prywatnej audiencji.

W przemówieniu wskazał jednocześnie, że wszelkie badania powinny być wolne od wpływów zarówno politycznych, jak i ekonomicznych.

Doceniając wkład spółki Max Planck Society for the Advancement of Science w prowadzenie poszukiwań w różnych dziedzinach nauki, papież podkreślił, że w tym, co się robi, nigdy nie można stracić z oczu człowieka. Jak wskazał, badania zawsze muszą służyć dobru wspólnemu i powinny być prowadzone zgodnie z etyką.

Troska o człowieka

Papież przypomniał, że nie można zgadzać się z promowaną obecnie zasadą jedynie „odpowiedzialności technicznej”, która nie dopuszcza moralnego określenia tego, co dobre i złe. Zauważył, iż działania, zwłaszcza wielkich organizacji, zgodnie z tą zasadą powinny być oceniane w kategoriach czysto funkcjonalnych, tak jakby wszystko co możliwe stawało się z tego właśnie powodu etycznie dopuszczalne.

- Kościół nigdy nie może zaakceptować takiego stanowiska, którego tragiczne skutki są już nadto widoczne. W centrum naszej dzisiejszej kultury musimy ponownie postawić odpowiedzialność o to, jak zatroszczyć się o człowieka, a nie jedynie zdawać sprawę z tego, co zdołaliśmy zrobić – wskazał Franciszek. Zachęcił też naukowców, by pamiętali, że jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za dokonane czyny, ale także i przede wszystkim za to, czego się nie robi, choć można było to zrobić.

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież do naukowców: Nie wszystko co technicznie możliwe jest moralnie dopuszczalne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.