Papież do Romów: naśladujcie bł. Zefiryna

Papież do Romów: naśladujcie bł. Zefiryna
Benedykt XVI spotkał się w sobotę z Romami przybyłymi do Rzymu z okazji 150 rocznicy urodzin i 75 rocznicy męczeństwa bł. Zefiryna Giméneza Malli. (fot. EPA/INSIDEFOTO/ANDREA STACCIOLI)
9 lat temu
KAI / wm

Do naśladowania bł. Zefiryna, pogłębiania życia wiarą, aktywnego udziału w misji ewangelizacyjnej Kościoła oraz zajmowani godnego miejsca wśród narodów Europy zachęcił papież europejskich Cyganów i Romów przybyłych do Rzymu z okazji 150 rocznicy urodzin i 75 rocznicy męczeństwa bł. Zefiryna Giméneza Malli, męczennika za wiarę w okresie rewolucji hiszpańskiej. Beatyfikował go Jan Paweł II 4 maja 1997 r. w Rzymie. Benedykt XVI wezwał jednocześnie Europejczyków do okazywania przedstawicielom tego narodu należnego szacunku.

Zwracają się do przedstawicieli Cyganów i Romów Ojciec Święty przypomniał, że bł.Zefiryn był człowiekiem głęboko miłującym Boga i dostrzegał Jego obecność w ludziach oraz wydarzeniach, kochając Kościół i jego pasterzy. Będąc tercjarzem franciszkańskim był też wierny swej cygańskiej tożsamości. Jego głęboka religijność wyrażała się w codziennym uczestnictwie we Mszy św. oraz modlitwie różańcowej. Właśnie różaniec, który miał zawsze przy sobie, był przyczyną jego aresztowania. Stał się w ten sposób męczennikiem różańca. „Dzisiaj, bł. Zefiryn zachęca was, abyście naśladowali jego przykład i wskazuje wam drogę: oddanie się modlitwie, a zwłaszcza różańcowi, umiłowanie Eucharystii oraz innych sakramentów, przestrzeganie przykazań, uczciwość, miłość i hojność wobec bliźniego, zwłaszcza ubogich. Uczyni to was mocnymi w obliczu niebezpieczeństwa, aby sekty czy inne grupy nie zagrażały waszej komunii z Kościołem” - stwierdził Benedykt XVI.

Papież nawiązał do złożonych, niekiedy bolesnych dziejów Cyganów i Romów, w tym trudnych relacji z narodami pośród których żyją. Przypomniał o prześladowaniach jakich oni doznali w okresie II wojny światowej i zamordowaniu tysięcy kobiet, mężczyzn i dzieci w obozach zagłady. Był to dramat, którego rozmiary po dziś dzień nie są dostatecznie znane. „Podczas mojej wizyty w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, 28 maja 2006 r., modliłem się za ofiary prześladowania i pochyliłem się przed płytą w języku romskim, upamiętniającym waszych poległych. Europejskie sumienie nie może zapomnieć tak wiele bólu! Niech nigdy więcej wasz naród nie będzie przedmiotem prześladowania, odrzucenia i pogardy! Z waszej strony, zawsze dążcie do sprawiedliwości, praworządności, pojednania i starajcie się nigdy nie być przyczyną cierpienia innych!” - powiedział Ojciec Święty.

Benedykt XVI zauważył, że obecnie Cyganie i Romowie w większym stopniu włączają się w życie społeczeństw Europy. Zachęcił ich do troski o godne miejsca zamieszkania i pracy a także kształcenie swych dzieci, które mają prawo, by żyć jak ich rówieśnicy. Wezwał do strzeżenia wartości życia rodzinnego, a poszczególne instytucje państw w których żyją ,do wspomagania procesu integracji. Ojciec Święty podkreślił znaczenie obecności wśród tej grupy etnicznej wywodzących się z niej kapłanów, diakonów i osób konsekrowanych. „Zaufajcie i słuchajcie tych waszych braci i sióstr, i wraz z nimi głoście konsekwentne i autentycznie miłość Boga do narodu cygańskiego, jak i do innych narodów” - zaapelował papież. Zaznaczył, iż Kościół pragnie, aby wszyscy ludzie uznali siebie za dzieci tego samego Ojca i członków tej samej rodziny ludzkiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież do Romów: naśladujcie bł. Zefiryna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.