Papież dziękuje Polakom za "Red Week". Czym jest ta inicjatywa?

Papież dziękuje Polakom za "Red Week". Czym jest ta inicjatywa?
Papież Franciszek. Fot. FABIO FRUSTACI / ANSA / PAP
KAI / mł

Papież Franciszek w trakcie środowej audiencji przywołał organizowaną przez PKWP kampanię „Red Week”. W Polsce potrwa ona do piątku. Czym jest ta akcja?

Ostatnim akordem "Red Week" będzie Kraków, gdzie na czerwono podświetlony zostanie Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła. To znak solidarności z prześladowanymi, za którą papież Franciszek podziękował Polakom. Akcję przygotowuje Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. 

Sercem kampanii była Jasna Góra

Na serce kampanii „Red Week” w Polsce ponownie wybrało Jasną Górę. Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w poniedziałek zostało podświetlone na czerwono, by solidaryzować się z prześladowanymi. Tego samego dnia za cierpiących chrześcijan wierni modlili się w trakcie Apelu Jasnogórskiego. Rozważania poprowadził ks. Paweł Antosiak z PKWP. Przywoływał liczby, które wskazują, że wierzący w Chrystusa są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie. Sięgał po dane, jakie znalazły się w raporcie „Prześladowani i zapomniani?”.

- W Afryce bez wyjątku sytuacja naszych sióstr i braci uległa pogorszeniu. Na Bliskim Wschodzie ciągła migracja zagraża przetrwaniu najstarszych wspólnot chrześcijańskich: w Iraku, Syrii i Palestynie. W Azji państwowy autorytaryzm pogłębia ucisk wobec wierzących w Birmie, Chinach i Wietnamie – mówił.

Chrześcijanie cierpią w 153 krajach świata

Jak wynika z dokumentu wydanego przez PKWP, lista krajów, gdzie chrześcijanie są w trudnej sytuacji wydłużyła się ze 145 do 153. Jeśli nie przemoc i wykluczenie, to zagrażają im bieda i głód. Symbol solidarności z prześladowanymi, jakim było podświetlenie Jasnej Góry, nie umknął uwadze Ojca Świętego Franciszka. Papież dziękował Polakom w trakcie audiencji generalnej.

- Jestem Wam wdzięczny, że jednoczyliście się z prześladowanymi w świecie chrześcijanami, poprzez inicjatywę „Red Week” oraz modlitwę za nich, szczególnie w Sanktuarium na Jasnej Górze” – podkreślił.

W wymiarze światowym kampania „Red Week” zakończyła się wczoraj. Jej zewnętrznym znakiem, obok podświetlonych na czerwono budynków, w tym kościołów, były także bijące dzwony. W Polsce inicjatywa, za którą stoi Pomoc Kościołowi w Potrzebie, potrwa do piątku, a zakończą ją wydarzenia w Krakowie. 

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zebrał i opracował Piotr Żyłka

Fenomen Franciszka, efekt Franciszka, franciszkomania

Określenia są różne, ale wszystkie próbują opisać to samo zjawisko. Od 13 marca 2013 roku świat nadstawia ucha i uważnie słucha, a z Watykanu płyną słowa, które nie...

Skomentuj artykuł

Papież dziękuje Polakom za "Red Week". Czym jest ta inicjatywa?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.