Papież Franciszek: Bez prawdziwego ubóstwa nie ma życia zakonnego

Papież Franciszek: Bez prawdziwego ubóstwa nie ma życia zakonnego
Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
PAP / pk

Życie zakonne musi być zakotwiczone w ubóstwie. Jest ono nie tylko cnotą, ale tym co je prawdziwie chroni. Papież mówił o tym, przyjmując na specjalnej audiencji uczestniczki kapituły generalnej Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Papież wskazał też, że wytaczanie nowych kierunków posługi na przyszłość wyznaczają im trzy wyzwania - edukacja, solidarność i duchowość.

Słowa o ubóstwie Papież zaczerpnął z zaleceń ich założycielki, które zawarte są w konstytucjach zakonnych mówiących, że zgromadzenie buduje na Eucharystii, zakotwiczone jest w ubóstwie i oddane Maryi. Franciszek zachęcił siostry, by zastanawiając się nad nowymi drogami rozwoju zgromadzenia, pozostając zawsze zakorzenionymi w solidnym fundamencie położonym przez założycielkę, nadal były odważnymi świadkami ewangelicznej solidarności w czasach, gdy wielu doświadcza fragmentacji i braku jedności. - Ta odpowiedzialność nabiera jeszcze większego znaczenia w świetle drogi synodalnej, którą podejmuje cały Kościół - wskazał Franciszek. Podkreślił, że obecna kapituła jest sprzyjającym czasem, aby uważniej słuchać Ducha Świętego i słuchać siebie nawzajem, aby poprawić więzi, które łączą was jako siostry i jako członkinie Ciała Chrystusa.

- Chciałbym to podkreślić: słuchać. Lubimy mówić cały czas, do wszystkich. Nie tylko kobiety, my również. Ale tak trudno jest nauczyć się słuchać. Bóg mówi do nas także poprzez innych. Słuchać innych, a nie, gdy mówią już myśleć: co ja odpowiem? Słuchać, dojść do serca, a potem, jeśli uznam, że trzeba odpowiedzieć, odpowiadam - mówił papież wychodząc poza wcześniej przygotowany tekst. Dodał, że słuchanie jest właśnie cnotą, którą musimy rozwijać we wspólnotach zakonnych, w życiu konsekrowanym. - Słuchać Pana, ale także słuchać naszych braci i sióstr. To jest bardzo ważne - podkreślił Franciszek.

Na całym świecie pracuje obecnie 1900 sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Na zakończenie audiencji papież poprosił o przekazanie im swoich pozdrowień i błogosławieństwa oraz poprosił, by modliły się w jego intencji, ponieważ tego potrzebuje.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek: Bez prawdziwego ubóstwa nie ma życia zakonnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.