Papież Franciszek nadal pomaga ofiarom ataku na Sri Lance. Poszkodowani otrzymali od niego 100 tys. euro

Papież Franciszek nadal pomaga ofiarom ataku na Sri Lance. Poszkodowani otrzymali od niego 100 tys. euro
fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / pk

Papież nadal pomaga ofiarom terrorystycznego ataku na kościoły w Kolombo na Sri Lance. Rodziny otrzymały obecnie od Franciszka wsparcie finansowe w wysokości 100 tys. euro. - Papież i lokalny Kościół są naszą jedyną nadzieją, ponieważ rząd nas zawiódł - powiedziała jedna ze wspomaganych osób, matka, która w zamachach straciła dziecko.

Krewni ofiar i ocaleni z tragedii podziękowali papiezowi za przedłużenie pomocy oraz za opowiedzenie się za sprawiedliwością i pojednaniem. W pomoc poszkodowanym zaangażowana jest także miejscowa Caritas. Dotknięte rodziny otrzymują pieniądze na leczenie, codzienne utrzymanie oraz edukację dzieci.

DEON.PL POLECA
Zamach na Sri Lance

Przypomnijmy, że narodowe sanktuarium św. Antoniego, kościół św. Sebastiana w Negombo oraz protestancka wspólnota w Batticaloa, zostały ostrzelane przez terrorystów w Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia 2019 roku. Zginęło 267 osób, a ponad 500 zostało rannych. Za zamachy odpowiedzialni są prawdopodobnie terroryści z tzw. Państwa Islamskiego.

Sri Lanka jest w ruinie społecznej, politycznej i gospodarczej. Ostatnie protesty wymusiły jedynie kosmetyczne zmiany u władzy. W lipcu tarcia skutkowały m.in. nakazem brutalnego stłumienia przez policję demonstracji grupy młodych ludzi. W obraz zniszczonego kraju wpisuje się opieszałość władz w kwestii wyjaśnienia zbrodni sprzed trzech lat i ukarania sprawców, którzy wciąż pozostają bezkarni.

DEON.PL POLECA

Brak stosownych działań wielokrotnie spotkał się z krytyką ze strony zwierzchników religijnych. Kard. Malcolm Ranjith, który wcześniej oskarżał rządzących o spiskowanie i współpracę z zamachowcami kolejny raz zapowiedział, że nie zrezygnuje z walki o wymierzenie sprawiedliwości.

- Sprawiedliwość nie została oddana ofiarom tamtego ataku. Nawet jeśli ostatnie protesty przycichły, nie ustaniemy w zabieganiu o nią. Trzeba zapewnić śledztwo, wykryć sprawców i ustalić, kto pozwolił, by to się wydarzyło, kto nie interweniował na czas, choć miał wiedzę o planach ataków na kościoły. Specjalna komisja stwierdziła, że istnieją podejrzenia, że politycy współpracowali z napastnikami. Na prezydencie spoczywa obowiązek, by odpowiedzieć na te zarzuty. Wzywam go do uczciwości - stwierdził arcybiskup Kolombo.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek nadal pomaga ofiarom ataku na Sri Lance. Poszkodowani otrzymali od niego 100 tys. euro
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.