Bp Damian Bryl nowym biskupem w Kaliszu

Bp Damian Bryl nowym biskupem w Kaliszu
fot. episkopat.pl
KAI / ml

Nowym biskupem w Kaliszu został bp Damian Bryl. Do tej pory administratorem diecezji pozostawał abp Grzegorz Ryś, który stanął na jej czele po rezygnacji biskupa Edwarda Janiaka.

Biskup Bryl obejmuje diecezję mocno podzieloną i w trudnej sytuacji. Po emisji filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu” okazało się, że bp kaliski Edward Janiak tuszował sprawę ks. pedofila, który molestował ministrantów m.in. w Pleszewie. I to nie był jedyny taki przypadek".

Przez ostatnie lata duchowny dał się poznać jako biskup, który angażował się w sprawy uchodźców. Na jednym z kazań mówił: "ten dramat ludzki dzieje się 1000 km od nas. Ale czujemy, że wobec tragedii tych ludzi nie możemy i nie chcemy być obojętni". W czasie jednego ze spotkań z dziennikarzami mówił o potrzebie budowania mostów i dialogu: "ważne jest, byśmy razem budowali mosty. Szukajmy tego, co nas łączy, a nie dzieli. To naprawdę jest bardzo ważne".

Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska. Bp Damian Bryl urodził się 10 lutego 1969 r. w Jarocinie.

W latach 1988-1994 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1994 r. w Poznaniu z rąk abp. Jerzego Stroby.

DEON.PL POLECA

W latach 1994-1996 pracował jako wikariusz w parafii Najświętszego Serca Jezusa w Środzie Wielkopolskiej.

W 1996 r. podjął studia specjalistyczne na Universidad de Navarra w hiszpańskiej Pampelunie, ukończone w 1999 r. doktoratem z teologii.

Po powrocie do Polski (1999), został spowiednikiem, a od 2001 r. ojcem duchownym w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. W latach 1999-2001 pomagał w pracy duszpasterskiej w parafii Bożego Ciała w Poznaniu.

Posługę w seminarium duchownym łączył z pracą redakcyjną w miesięczniku „Katecheta” (do 2006).

W latach 2006-2010 pracował jako adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dnia 13 lipca 2013 r. papież Franciszek mianował go biskupem tytularnym Suliana i biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Sakrę biskupią przyjął 8 września 2013 r. Jako swoją dewizę biskupią przyjął słowa z Drugiego Listu do Koryntian: Caritas Christi urget nos („Miłość Chrystusa przynagla nas”).

W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji Wychowania Katolickiego, Komisji Duchowieństwa i Rady ds. Rodziny.

W sierpniu 2020 r. został wybrany członkiem rady stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Poprzedni biskup kaliski bp Edward Janiak, 17 października 2020 r. zrezygnował z pełnienia urzędu ordynariusza. Był oskarżany o tuszowanie przestępstw seksualnych na terenie diecezji. Po rezygnacji bpa Janiaka, administratorem diecezji został abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Oto komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce:

NUNCJATURA APOSTOLSKA W POLSCE

N. 5320/21

KOMUNIKAT

Ojciec Święty Franciszek

mianował biskupem kaliskim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Damiana BRYLA.

Warszawa, 25 stycznia 2021 roku.

+ Salvatore Pennacchio

Nuncjusz Apostolski

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

„Chrystus nas pociąga nie dlatego, że został ukrzyżowany, tylko dlatego, że wchodząc w krzyż, przeszedł przez niego z miłością. Tylko to jest ważne”.

Modlitwa, post, jałmużna – trzy filary chrześcijaństwa – to nie tylko pobożne...

Skomentuj artykuł

Bp Damian Bryl nowym biskupem w Kaliszu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.