Bp Damian Bryl nowym biskupem w Kaliszu

Bp Damian Bryl nowym biskupem w Kaliszu
fot. episkopat.pl
3 miesiące temu
KAI / ml

Nowym biskupem w Kaliszu został bp Damian Bryl. Do tej pory administratorem diecezji pozostawał abp Grzegorz Ryś, który stanął na jej czele po rezygnacji biskupa Edwarda Janiaka.

Biskup Bryl obejmuje diecezję mocno podzieloną i w trudnej sytuacji. Po emisji filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu” okazało się, że bp kaliski Edward Janiak tuszował sprawę ks. pedofila, który molestował ministrantów m.in. w Pleszewie. I to nie był jedyny taki przypadek".

Przez ostatnie lata duchowny dał się poznać jako biskup, który angażował się w sprawy uchodźców. Na jednym z kazań mówił: "ten dramat ludzki dzieje się 1000 km od nas. Ale czujemy, że wobec tragedii tych ludzi nie możemy i nie chcemy być obojętni". W czasie jednego ze spotkań z dziennikarzami mówił o potrzebie budowania mostów i dialogu: "ważne jest, byśmy razem budowali mosty. Szukajmy tego, co nas łączy, a nie dzieli. To naprawdę jest bardzo ważne".

Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska. Bp Damian Bryl urodził się 10 lutego 1969 r. w Jarocinie.

W latach 1988-1994 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1994 r. w Poznaniu z rąk abp. Jerzego Stroby.

W latach 1994-1996 pracował jako wikariusz w parafii Najświętszego Serca Jezusa w Środzie Wielkopolskiej.

W 1996 r. podjął studia specjalistyczne na Universidad de Navarra w hiszpańskiej Pampelunie, ukończone w 1999 r. doktoratem z teologii.

Po powrocie do Polski (1999), został spowiednikiem, a od 2001 r. ojcem duchownym w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. W latach 1999-2001 pomagał w pracy duszpasterskiej w parafii Bożego Ciała w Poznaniu.

Posługę w seminarium duchownym łączył z pracą redakcyjną w miesięczniku „Katecheta” (do 2006).

W latach 2006-2010 pracował jako adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dnia 13 lipca 2013 r. papież Franciszek mianował go biskupem tytularnym Suliana i biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Sakrę biskupią przyjął 8 września 2013 r. Jako swoją dewizę biskupią przyjął słowa z Drugiego Listu do Koryntian: Caritas Christi urget nos („Miłość Chrystusa przynagla nas”).

W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji Wychowania Katolickiego, Komisji Duchowieństwa i Rady ds. Rodziny.

W sierpniu 2020 r. został wybrany członkiem rady stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Poprzedni biskup kaliski bp Edward Janiak, 17 października 2020 r. zrezygnował z pełnienia urzędu ordynariusza. Był oskarżany o tuszowanie przestępstw seksualnych na terenie diecezji. Po rezygnacji bpa Janiaka, administratorem diecezji został abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Oto komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce:

NUNCJATURA APOSTOLSKA W POLSCE

N. 5320/21

KOMUNIKAT

Ojciec Święty Franciszek

mianował biskupem kaliskim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Damiana BRYLA.

Warszawa, 25 stycznia 2021 roku.

+ Salvatore Pennacchio

Nuncjusz Apostolski

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
35,91 zł
39,90 zł

„Chrystus nas pociąga nie dlatego, że został ukrzyżowany, tylko dlatego, że wchodząc w krzyż, przeszedł przez niego z miłością. Tylko to jest ważne”.

Modlitwa, post, jałmużna – trzy filary chrześcijaństwa – to nie tylko pobożne...

Skomentuj artykuł

Bp Damian Bryl nowym biskupem w Kaliszu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.