"Papież Franciszek to prorok czułości Boga"

"Papież Franciszek to prorok czułości Boga"
Ks. Alfred Wierzbicki (fot. youtube.com)
4 lata temu
KAI / sz

O papieżu Franciszku, jako o proroku czułości Boga mówił 2 marca w Kielcach ks. dr hab. Alfred Wierzbicki, teolog i profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w wykładzie inaugurującym cykl spotkań "Zrozumieć Franciszka". Wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie im Jana Karskiego.

Podczas spotkania, które odbyło się w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu im. Jana Karskiego w kamienicy przy ul. Planty 7 ks. dr. hab. Alfred Wierzbicki wyjaśniał, że papież Franciszek tym się różni od innych papieży, że więcej słucha, niż doktrynalnie naucza.

- Postanowiłem dziś powiedzieć o Franciszku, jako proroku czułości Boga. Nie wymyśliłem sobie tego, gdyż papież bardzo często mówi o czułości. Na Franciszka patrzę w ciągu papieży XX wieku, którzy odnawiali Kościół. Franciszek bardzo mało naucza, raczej chce słuchać. Chce przywrócić, to, co istotne dla Kościoła, Mianowice kolegialność. Tak wyglądały dwa synody, podczas których papież raczej słuchał - mówił ks. Alfred Wierzbicki.

Zdaniem prelegenta, papież jest prorokiem czułości Boga, który jest bliski nam i jest pośród nas.

- Papież Franciszek chce mówić bardziej gestem, obecnością, a niżeli doktrynalnym nauczaniem. W tych elementach jego nauczania, zwróćmy uwagę, ile jest języka potocznego, ile jest odwołania się do doświadczenia, do przeżyć ludzkich - podkreślał teolog.

Ks. Alfred Wierzbicki, jest kapłanem archidiecezji lubelskiej, filozofem i poetą. Pracuje na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był bliskim współpracownikiem ks. abp. Józefa Życińskiego. Od 2006 roku jest członkiem Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski.

Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, wyjaśniając potrzebę zorganizowania cyklu "Zrozumieć Franciszka", podkreślił, to, że papież od początku swojego pontyfikatu zaskakuje niezwykłą otwartością i przekraczaniem dystansu, ale to spotyka się z niezrozumieniem, a nawet z kontestacją. - Stąd pomysł na nowy nasz cykl spotkań. Będziemy zapraszać specjalistów, którzy wczytują się w nauczanie pochodzącego z Argentyny papieża i potrafią wyjaśnić kolejne zaskakujące wypowiedzi, gesty lub działaniach Franciszka. Ja jestem przekonany, że papież jest prorokiem i trudno byłoby sobie wyobrazić, jak wyglądałby świat, gdyby nie on - mówił prezes Bogdan Białek.

Na zakończenie swojego wystąpienia organizator spotkań odczytał pismo biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, które otrzymał po ogłoszeniu nowego cyklu.

Kolejnymi gośćmi cyklu spotkań będą m.in.: bp Krzysztof Zadarko, redaktor Zbigniew Nosowski i ks. Andrzej Luter.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Papież Franciszek to prorok czułości Boga"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.