Papież Franciszek wzywa do otwarcia się na obecność Boga
„Niech Maryja pomoże nam być otwartymi i gościnnymi dla obecności Boga, który z łagodnością przychodzi, aby nas zbawić” – zachęcił papież w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.
Ojciec Święty nawiązał do fragmentu Ewangelii czytanego w IV niedzielę Adwentu, która w tym roku przypada w Wigilię (Łk 1, 26-38), przedstawiającego scenę Zwiastowania. Zwrócił uwagę na zapowiedź: „Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje Cię cieniem” (w. 35) i przypomniał znaczenie cienia w Piśmie Świętym, będącego darem, który odświeża. Zatem postępowanie Boga jest nacechowane łagodnością miłości, która obejmuje i strzeże, jest łagodna i nie narusza wolności. Franciszek zauważył, że możemy tego w pewnym stopniu doświadczać w relacjach międzyludzkich, gdy jesteśmy delikatni i pełni szacunku, życzliwie troszcząc się o innych. „Bóg w ten sposób miłuje i wzywa nas, abyśmy czynili to samo: przyjmując, chroniąc i szanując innych” – powiedział papież.
Zachęcił, abyśmy spotykając się w najbliższych dniach z bliskimi, otworzyli się na słuchanie, towarzyszenie, starali się stawać dla innych „cieniem Najwyższego”. Zaapelował o to, aby czynić miejsce dla Boga w swoim sercu, przystępując do sakramentu pojednania i Eucharystii. „Niech Maryja pomoże nam być otwartymi i gościnnymi dla obecności Boga, który z łagodnością przychodzi, aby nas zbawić” – powiedział Ojciec Święty na zakończenie swego rozważania.
Następnie, po odmówieniu modlitwy "Anioł Pański", Papież dodał:
"Życzę wam wszystkim dobrej niedzieli i Wigilii Bożego Narodzenia na modlitwie, w cieple uczuć i wstrzemięźliwości. Pozwólcie, że dam wam pewne zalecenie: nie mylmy świętowania z konsumpcjonizmem. Można i należy świętować w prostocie, bez marnotrawstwa i dzieląc się z tymi, którym brakuje tego, co niezbędne, lub brakuje towarzystwa. Bądźmy blisko naszych braci i sióstr, którzy cierpią z powodu wojny. Pomyślmy o Palestynie, Izraelu, o Ukrainie. Pomyślmy także o tych, którzy cierpią z powodu nędzy, głodu, zniewolenia. Bóg, który przyjął ludzkie ciało niech wleje humanizm w ludzkie serca".
Skomentuj artykuł