Papież: harmonia związana jest z pięknem i dobrem

Papież: harmonia związana jest z pięknem i dobrem
(fot. PAP/EPA/REMO CASILLI / POOL)
Krzysztof Ołdakowski SJ / KAI / kk

„Odkrywajmy światło Bożego Narodzenia: ono rozprasza mroki bólu i ciemności” – powiedział Papież do wykonawców koncertu zorganizowanego w Watykanie z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Franciszek zwrócił uwagę, że w tym roku Święta skłaniają do modlitwy i wspominania wielu osób, które cierpiały i nadal cierpią z powodu pandemii. „W tej sytuacji czujemy się jeszcze bardziej współzależni” – zauważył Franciszek. Koncert zorganizowały: Misja św. Jana Bosco i Scholas Occurrentes, którym Papież podziękował za zaangażowanie oraz ducha służby, z jakim odpowiadają na wyzwania edukacyjne i sanitarne obecnego czasu, także przez swoje projekty inspirowane Globalnym Paktem Edukacyjnym.

Ojciec Święty podzielił się z organizatorami i wykonawcami koncertu trzema myślami na temat sztuki. Jego zdaniem w dziele artystycznym możemy wyróżnić trzy różne poruszenia. Pierwsze dotyczy uczuć, które zostają ogarnięte podziwem i zachwytem. Drugie dotyka głębi osoby. Kompozycja kolorów, słów i dźwięków inspirują ludzką duszę. Budzą się w ten sposób wspomnienia, obrazy i doznania. Jest jeszcze trzeci wymiar sztuki. Odbiór i kontemplacja piękna rodzą nadzieję, która przenika również otaczający świat. Poruszenie wewnętrzne i zewnętrzne schodzą się i wchodzą w relacje społeczne: rodzą empatię oraz zdolność rozumienia drugiego. Wtedy budzi się nowa wspólnotowość. To potrójne poruszenie: zachwytu, osobistego odkrycia i dzielenia przynosi pokój, który – jak mawiał św. Franciszek z Asyżu – wyzwala nas od jakiegokolwiek dążenia do dominacji, pozwala zrozumieć trudności najbardziej obciążonych oraz pobudza nas do życia w harmonii ze wszystkimi.

„Zwracam się do was, drodzy artyści, którzy jesteście w sposób szczególny «stróżami piękna na świecie». Dziękuję wam za waszą solidarność, której jeszcze bardziej potrzebujemy w tych czasach – podkreślił Papież. – Wasze powołanie jest wzniosłe i wymagające oraz wymaga «czystych rąk», aby przekazywać piękno i prawdę. Wprowadzają one radość do naszego serca i są cennym owocem stawiającym opór upływowi czasu oraz jednoczącym pokolenia, a także pozwalającym im na komunikowanie się w podziwie. Dzisiaj tak, jak przedtem, to Piękno otwiera się przed nami w pokorze Żłóbka. Dzisiaj, tak, jak kiedyś oddajemy mu cześć z duchem pełnym nadziei“ – powiedział Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halik

Wiara poza utartymi scenariuszami 

Czy puste kościoły w czasie pandemii to zapowiedź przyszłości chrześcijaństwa?
Czy wymuszony post od Eucharystii jest przejawem Bożej pedagogiki, a może uderzeniem w podstawy naszej wiary?
Czy współczesnego...

Skomentuj artykuł

Papież: harmonia związana jest z pięknem i dobrem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.