Papież: Jedność chrześcijan jest konieczna

Papież: Jedność chrześcijan jest konieczna
(fot. Grzegorz Gałązka)
Radio Watykańskie

Jedność chrześcijan jest konieczna, by ukazywać dzisiejszym ludziom Chrystusa - napisał Papież w przesłaniu do patriarchy Konstantynopola

Zgodnie z trwającą od 1969 r. tradycją do patriarchatu Konstantynopola na patronalne obchody ku czci Apostoła Andrzeja udała się specjalna watykańska delegacja. Na jej czele stoi tym razem szwajcarski kardynał Kurt Koch.

Nowy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan przekazał patriarsze Bartłomiejowi w jego siedzibie na Fanarze w Stambule przesłanie Benedykta XVI.

„Na świecie coraz bardziej wzajemnie zależnym i solidarnym jesteśmy wezwani, by głosić z nowym przekonaniem prawdę Ewangelii – pisze Papież do patriarchy Konstantynopola. – Mamy przedstawiać Zmartwychwstałego Pana jako odpowiedź na najgłębsze pytania i dążenia dzisiejszych ludzi. By móc wypełnić to zadanie, musimy postępować dalej drogą ku pełnej jedności, ukazując, że zjednoczyliśmy już nasze wysiłki celem dawania wspólnego świadectwa Ewangelii wobec ludzi naszych czasów”. Benedykt XVI wyraża wdzięczność Bartłomiejowi I i Patriarchatowi Ekumenicznemu za goszczenie we wrześniu na wyspie Rodos drugiego Forum Katolicko-Prawosławnego na temat stosunków państwo-Kościół. Wzięli w nim udział delegaci katolickich episkopatów naszego kontynentu i europejskich Cerkwi prawosławnych.

Wczoraj, w przeddzień patronalnego święta patriarchatu Konstantynopola, tureckie władze zwróciły mu nareszcie skonfiskowany przez państwo budynek sierocińca na wyspie Büyükada koło Stambułu. Dostosowały się w ten sposób do wyroku wydanego w czerwcu przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Komentując otrzymany od władz akt własności, patriarcha Bartłomiej zwrócił uwagę na jego znaczenie. Nie chodzi o sam tylko zwrot odebranego budynku. Istotne jest również to, że akt wystawiono na patriarchat greckoprawosławny, uznając w ten sposób jego osobowość prawną. Dotychczas turecki rząd odmawiał instytucjom kościelnym takiej osobowości. W konsekwencji patriarchat nie jest nawet właścicielem swojej katedry w Stambule, gdzie właśnie odbyły się dzisiejsze uroczystości ku czci św. Andrzeja z udziałem watykańskiej delegacji. Świątynia ta z konieczności należy do prawosławnej Fundacji św. Jerzego.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: Jedność chrześcijan jest konieczna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.