Papież: Każdy dialog, każda relacja zaczyna się od słuchania

Papież: Każdy dialog, każda relacja zaczyna się od słuchania
Fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI
KAI / tk

W dniu wspomnienia św. Gabriela, który jest patronem radia i telewizji papież Franciszek wybrał hasło „Słuchajcie!” na przyszłoroczny 56. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Po orędziu na rok 2021, w którym Franciszek skoncentrował się na tym, by „iść i widzieć”, tym razem Ojciec Święty prosi świat komunikacji, aby na nowo nauczył się słuchać. Tekst pełnego papieskiego orędzia zostanie ogłoszony 24 stycznia przyszłego roku. W tym dniu Kościół wspomina patrona dziennikarzy, św. Franciszka Salezego.

Ogłaszając tegoroczne hasło Franciszek zaznaczył, że pandemia dotknęła i zraniła wszystkich ludzi, wszyscy muszą więc być wysłuchani i pocieszeni. Podkreślił, że słuchanie jest podstawą dobrej informacji, bo to właśnie od niego rozpoczyna się poszukiwanie prawdy. „Każdy dialog, każda relacja zaczyna się od słuchania. Z tego powodu, aby się rozwijać, także zawodowo, jako dziennikarze, musicie na nowo nauczyć się tej sztuki” – napisał Ojciec Święty.

Papież o umiejętności słuchania

Podkreślił, że sam Jezus prosi nas, abyśmy zwracali uwagę na to, jak słuchamy (por. Łk 8, 18). Zaznaczył, że aby móc prawdziwie słuchać, potrzeba odwagi oraz wolnego od uprzedzeń i otwartego serca. „W tym czasie, kiedy cały Kościół jest zaproszony do słuchania, aby uczyć się synodalności, my wszyscy jesteśmy wezwani do ponownego odkrycia słuchania jako niezbędnego elementu dobrej komunikacji” – podkreślił Ojciec Święty.

W większości krajów Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony jest w niedzielę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Episkopaty krajowe mogą jednak określać własne terminy tego Dnia. W Polsce obchody przypadają na trzecią niedzielę września. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu został ustanowiony przez Papieża Pawła VI w 1967 r.

Źródło: PAP / tk

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller
48,93 zł
69,90 zł

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież: Każdy dialog, każda relacja zaczyna się od słuchania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.