Papież: Kryzys klimatyczny wymaga pilnej zmiany kursu, modelu konsumpcji i produkcji

Papież: Kryzys klimatyczny wymaga pilnej zmiany kursu, modelu konsumpcji i produkcji
Fot. Grzegorz Galazka
PAP / tk

Papież Franciszek wyraził przekonanie, że kryzys klimatyczny wymaga pilnej zmiany kursu, obecnego modelu konsumpcji i produkcji, "zbyt często przesiąkniętych kulturą obojętności i marnotrawienia". Słowa te skierował do organizatorów ekologicznego festiwalu Green&Blue w Rzymie i Mediolanie.

Wystąpienie papieża opublikował dziennik "La Repubblica". Franciszek przypomniał, że 51 lat temu w Sztokholmie odbyła się pierwsza wielka konferencja Organizacji Narodów Zjednoczonych na temat środowiska naturalnego, która dała impuls społeczności międzynarodowej do dyskusji o tym, "jak ludzkość zarządza wspólnym domem".

Jak zauważył, od tamtego czasu poszerzyła się wiedza na temat wpływu działań człowieka na środowisko i wzrosło „nasze poczucie odpowiedzialności przed Bogiem, który powierzył nam opiekę nad stworzeniem, przed bliźnimi i przed przyszłymi pokoleniami”.

Papież o zmianach klimatycznych

- Zjawisko zmian klimatycznych przypomina nam uporczywie o naszej odpowiedzialności: dotyka ono w szczególności najbiedniejszych i najsłabszych, tych, którzy w najmniejszym stopniu przyczynili się do jego rozwoju- zauważył Franciszek.

DEON.PL POLECA

Podkreślił następnie: "Jest to przede wszystkim kwestia sprawiedliwości, a następnie solidarności. Zmiany klimatyczne przypominają nam również o konieczności oparcia naszych działań na odpowiedzialnej współpracy wszystkich: nasz świat jest obecnie zbyt współzależny i nie może sobie pozwolić na podział na bloki krajów, które promują własne interesy w sposób odizolowany lub niezrównoważony".

Franciszek o ranach zadanych przez COVID-19

- Rany zadane ludzkości przez pandemię COVID-19 i zjawisko zmian klimatycznych są porównywalne do tych wynikających z globalnego konfliktu, gdzie prawdziwym wrogiem jest nieodpowiedzialne zachowanie, które ma wpływ na wszystkie części naszej ludzkości dziś i jutro - wskazał papież.

Jego zdaniem jest to wielkie i wymagające wyzwanie, ponieważ "wymaga zmiany kursu, zdecydowanej zmiany obecnego modelu konsumpcji i produkcji, zbyt często przesiąkniętego kulturą obojętności i marnotrawienia, marnowania środowiska i marnotrawstwa ludzi".

Zdaniem Franciszka tak jak po drugiej wojnie światowej konieczne jest to, aby dzisiaj cała wspólnota międzynarodowa uznała za priorytet realizację działań "zbiorowych, solidarnych i dalekowzrocznych".

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież: Kryzys klimatyczny wymaga pilnej zmiany kursu, modelu konsumpcji i produkcji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.