"Papież może przyczynić się do pojednania na świecie"

"Papież może przyczynić się do pojednania na świecie"
Papież Franciszek (fot. Vatican Media / EPA / PAP)
vaticannews.va/mk

Zdaniem brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Tariqa Ahmada autorytet papieża Franciszka sprawia, że może on odgrywać bardzo ważną rolę w zapobieganiu konfliktom i budowaniu pokoju.

- Autorytet Ojca Świętego sprawia, iż ma on do odegrania na arenie światowej niezwykle ważną rolę w kwestii budowania pokoju – powiedział brytyjski sekretarz stanu Tariq Ahmad po spotkaniu z watykańskim ministrem spraw zagranicznych abp Paulem Gallagherem.

Po rozmowie z prefektem Dykasterii ds. Komunikacji, Paolo Rufinim, brytyjski dyplomata zauważył, że Stolica Apostolska może pomóc w walce o wolność światowych mediów i swobodny dostęp dziennikarzy do informacji.

Jak zaznacza Łukasz Sośniak SJ z Radia Watykańskiego, minister Ahmad zwrócił uwagę, że płynąca z Watykanu siła zapobiegania konfliktom i budowania pokoju, wynika z osobistego autorytetu moralnego, jakim cieszy się papież Franciszek. Ma ona nie tylko symboliczne znaczenie.

- Kościół ma narzędzia, aby zachęcić walczące strony do wzajemnego zbliżenia i spotkania przy stole negocjacji – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim Tariq Ahmad.

- Najlepiej zilustrowała to niedawna wizyta papieża Franciszka w Iraku, gdzie byliśmy świadkami rzeczywistego niwelowania podziałów między społecznościami, prawdziwego uzdrowienia i pojednania. Tam nawet nie musiały paść żadne słowa. Zobaczyliśmy moc pojednania i przywódców religijnych łączących się we wzajemnej przyjaźni – stwierdził Tariq Ahmad. – Ta siła jedności może pomóc również w walce o wolność mediów, która jest bardzo istotna w procesie budowania pokoju. Pamiętajmy, że pierwszą ofiarą każdego konfliktu zbrojnego jest wolność mediów. Jeśli dziennikarze stają się celem ataków i zabiera im się możliwość komentowania wydarzeń, to można być całkowicie pewnym, że łamane są prawa człowieka. Niestety najbardziej bezbronne i zmarginalizowane społeczności na świecie, to mniejszości wyznaniowe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Papież może przyczynić się do pojednania na świecie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.