Papież: Młode pokolenie na całym świecie domaga się zmian. Chodzi o zmianę stylu życia

Fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Papież Franciszek skrytykował eksploatację przyrody i ludzi oraz w imieniu młodych ludzi i ich przyszłości wezwał do przyjaznego dla środowiska stylu życia. W przedmowie do nowej książki pt. „Smak zmian: transformacja ekologiczna jako droga do szczęścia”, którą opublikowano dzisiaj w języku włoskim Franciszek pochwalił również zaangażowanie młodych ludzi w mniejszą i bardziej świadomą konsumpcję.

Współautorami książki są francuski jezuita i ekonomista ks. Gaël Giraud oraz agnostyk i założyciel ruchu „Slow Food” we Włoszech, Carlo Petrini. Papież zna ich obu i współpracował z nimi przy innych projektach książkowych. Petrini uczestniczył również w Synodzie Biskupów o Amazonii w Watykanie w 2019 roku.

Młode pokolenie domaga się zmian

„Młode pokolenie na całym świecie domaga się zmian. Chodzi o zmianę stylu życia, który tak bardzo eksploatuje środowisko. Musimy zmienić sposób, w jaki obchodzimy się z zasobami Ziemi, które nie są nieskończone. Musimy zmienić sposób, w jaki traktujemy młodych, nowe pokolenia, które okradamy z ich przyszłości. Nie tylko proszą nas o to, ale także wychodzą na ulice i wyrażają swoje niezadowolenie w obliczu systemu gospodarczego, który jest wrogiem ubogich i środowiska. Młodzi ludzie szukają nowych dróg i zaczynają od codziennego życia: dokonują odpowiedzialnych wyborów w zakresie żywności, środków transportu i wzorców konsumpcji” - czytamy w przedmowie papieża.

Franciszek i obaj autorzy zgadzają się w wielu kwestiach. Papież odnosi się także do swojej encykliki "Fratelli tutti", która porusza podobne problemy i wyraźnie wskazuje na ważne wypowiedzi ks. Girauda, ekonomisty i współbrata w zakonie jezuitów. "Byłem pod wielkim wrażeniem, że ks. Gaël Giraud zrekonstruował, w jaki sposób produkt krajowy brutto (PKB) stał się na przestrzeni dziejów jedynym parametrem oceny stanu gospodarki narodowej. Wyjaśnia, że stało się to w czasach nazistowskich, a punktem odniesienia był przemysł zbrojeniowy: można powiedzieć, że PKB ma «wojenne pochodzenie». Istnieje pilna potrzeba uwolnienia się od tej ekonomicznej perspektywy, która wydaje się gardzić ludzką stroną gospodarki i poświęca ją na ołtarzu zysku jako absolutnego kryterium" - ostrzega Franciszek.

DEON.PL POLECA

Nie możemy zniszczyć piękna, które Bóg nam dał

Papież Franciszek wykorzystuje również przedmowę, aby po raz kolejny potępić obojętność, która panuje w wielu miejscach świata. "W obliczu wiadomości, które docierają do nas każdego dnia - susze, katastrofy ekologiczne, przymusowe migracje z powodu zmian klimatycznych - nie możemy pozostać obojętni. Bylibyśmy współwinni zniszczenia piękna, które Bóg chciał nam dać w stworzeniu, które nas otacza" – stwierdził papież i zaapelował do sumienia każdego z nas: "Spójrzmy prawdzie w oczy: lekkomyślny rozwój gospodarczy, któremu się oddajemy, powoduje nierównowagę klimatyczną, która ciąży na barkach najbiedniejszych, zwłaszcza w Afryce Subsaharyjskiej. Jak możemy zamykać drzwi przed tymi, którzy uciekają i będą uciekać przed niezrównoważonymi sytuacjami środowiskowymi, bezpośrednią konsekwencją naszego nieumiarkowanego konsumpcjonizmu?".

Papieżowi podoba się fakt, że książka trafnie analizuje sytuację wyjściową, a następnie nie szokuje, ale dostarcza pozytywnych przykładów na to, jak konieczne zmiany mogą się powieść. „Książka jest manifestem możliwej przyszłości naszego społeczeństwa i naszej planety, która jest tak poważnie zagrożona destrukcyjnymi skutkami podejścia kolonialnego, które dominuje nad całym stworzeniem” - stwierdził Franciszek.

Papież pochwalił także dialogowy charakter książki. "Wymiana nas wzbogaca, chodzi o to, by nie upierać się sztywno przy swoich stanowiskach. Rozmowa jest okazją do osobistego rozwoju, a nie fundamentalizmem, który blokuje drogę do innowacji. Dojrzewamy, gdy debatujemy, ale nie wtedy, gdy upieramy się przy hermeneutyce przekonań" – zaznaczył Franciszek.

Książka dwóch autorów ks. Gaëla Girauda i Carlo Petriniego z przedmową papieża została opublikowana przez watykańskie wydawnictwo LEV. Od dzisiaj jest dostępna w języku włoskim.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: Młode pokolenie na całym świecie domaga się zmian. Chodzi o zmianę stylu życia
Komentarze (9)
MK
~Mi Ka
25 maja 2023, 18:18
Niestety odnoszę wrażenie że papież więcej mówi o "ekologii" I "zrównoważonym rozwoju " niż o Chrystusie :( smutne to
AS
~Antoni Szwed
18 maja 2023, 21:26
"Młodzi ludzie szukają nowych dróg i zaczynają od codziennego życia: dokonują odpowiedzialnych wyborów w zakresie żywności, środków transportu i wzorców konsumpcji." A gdzie jest Bóg przywódco Kościoła katolickiego. Pan Jezus nie posłał cię, abyś mówił ludziom, że szczęściem człowieka jest odpowiednie gospodarowanie zasobami ziemi, zmiana nawyków konsumpcji czy odpowiednia ekologia środowiska. Od tych tematów są świeccy, eksperci w danej dziedzinie a nie biskup Rzymu. On nie jest kompetentną osobą w tej dziedzinie. Biskup ma się zajmować wskazywaniem ludziom drogi do zbawienia, do SZCZĘŚCIA WIECZNEGO, a nie do ziemskiego "szczęścia" ekologicznego. Młodzi nie wrócą do kościoła na wykłady ekologiczne. Kto jest zainteresowany tą problematyką, to znajdzie dość fachowych książek, wykładów na uczelniach ŚWIECKICH, informacji w internecie czy w prasie fachowej. Po co im jeszcze kościół?
AA
~abc abc
23 maja 2023, 11:13
Prosze nie krytykowac ekoligii. Chyba jest pan skrajnym konsumpcjonista. Nawet papiez rozumie, ze swiete boze nie pomoze, gdy podli ludzie - konsumpcjonisci zniszcza wszystkie zasoby przyrody. Juz obecnie mamy coroczne susze w rolnictwie, wczesniej niespotykane.
JD
~Jaro Dep
25 maja 2023, 09:11
"Ekoligi" - może i słownik zrobił psikusa ale jak znamiennego
UK
~Urszula Kowalska
17 maja 2023, 14:34
Dlaczego papież nie wzywa na nawrócenia i pokuty?
DW
~Daniel Wachnicki-Grymuza
18 maja 2023, 16:20
A czy nawoływanie do zmiany nie jest wołaniem o nawrócenie? Czy nawrócenie nie jest "odwróceniem sie", zmianą? Czy świat nie jest dziełem Stwórcy, które niszczymy i powinniśmy także w tym kontekście się nawrocic/odwrocić/ zmienić? Tak tylko pytam
AS
~A. Szczawiński
20 maja 2023, 00:19
Tak Ci tylko odpowiadam: tworzony jest nowy (anty)Kościół, panteistyczno-ekologiczno-synkretyczno-politeistyczno-pacyfistyczny.
ML
~Marek Leszczyński
17 maja 2023, 14:24
To jest Papież XXII wieku. Nie sądzę aby większość polityków i ludzi biznesu zrozumiała tę książkę. PKB jest fetyszem, który nie jest żadną miarą bogactwa, a tym bardziej dobrostanu. To miara produkcji. Produkcja części dóbr rynkowych jest niestety szkodliwa społecznie. Potrzebna jest zmiana przede wszystkim w edukacji ekonomistów i w sposobie przekazywania wiedzy ekonomicznej. Czas wyrzucić "do kosza" czyli odłożyć na półkę historii ekonomii szkołę klasyczną i neoklasyczną. To ona wyrządziła wiele zła w umysłach ekonomistów i polityków.
RC
~Roman Czytelnik
17 maja 2023, 20:02
Mlode pokolenie zazwyczaj domaga sie zmiany zycia na lepsze. To lepsze przede wszystkim znaczyvspokojnejsze latwiejsze i bezpieczniejsze. Nic zaskakujacego.